לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ניוגט (כתב עת)"

מ
.
מ (←‏חשיבותו: ניסוח)
מ (.)
|תאריך ייסוד=[[1908]]
}}
כתב העט '''ניוגט''' (ב[[הונגרית]]:'''Nyugat''' שפירושו "מערב") היה [[כתב עת לספרות|כתב העת המרכזי לספרות]] ההונגרית של המחצית הראשונה של [[המאה ה-20|המאה העשרים]]. הגיליון הראשון של ניוגט יצא לאור ב־[[1 בינואר]] [[1908]] (למעשה ב[[חג המולד]] של שנת [[1907]]) והאחרון ב־[[1 באוגוסט]] [[1941]]. כתב העת חדל להתקיים עם מותו של המשורר והעורך הראשי באותה עת [[מיהאי באביץ'|מיהאי באביץ]]. על שער כתב העט הופיע מדליית ההנצחה לזכרו של קֶלֶמֶן מִיקֶש, סופר ימי הביניים, פרי עבודתו של הפסל ה[[יהדות הונגריה|הונגרי-יהודי]] [[פילפ אדן בק]]. על פי רוב הופיעו שני גיליונות מדי חודש, אך לעיתים קרובות פורסמו גם גיליונות מאוחדים.
 
== השפעתו ==
ה'''ניוגט''' היה כתב עת ספרותי בעל השפעה רבה, אם כי הופיע במספר עותקים מודפסים נמוך (בהתחלה כמה מאות, אחר כך כמה אלפים). ההוצאה המקורית, סדרת הגיליונות כולה זמינה רק בכמה מקומות, אך גליונות כתב העת עברו דיגיטציה בשנת [[2000]] והיא נגישה כיום לכולם באינטרנט. מטרת כתב העת הייתה להעלות את רמת הספרות ההונגרית לרמה המערבית, ובכך לפנות נגד הנטיות השמרניות ה[[אפיגון|אפיגוניסטיות]] של חלק מהמחברים שבמדינה הפיאודלית למחצה. הסגנונות הספרותיים החדשים שהתפתחו בסוף [[המאה ה-19|המאה ה -19]] סייעו להשגת מטרה זו, כמו גם ההשפעות החדשניות מהספרות המודרנית המערבית. לא הייתה לכתב העת תפיסת עולם אחידה, אלא "אויב משותף". הוא התמודד עם התנגדות אדירה מהצד השמרני (הם ראו בו סכנה לאומית), אך נציגיו הנודעים הצליחו לגונן עליו ואף שרדו איתו את ימיה הסוערים של [[מלחמת העולם הראשונה]].
 
== קורותיו ==
"ניוגט" לא נולדה עם זאת כתופעה "יש מנין". סוף [[המאה ה-19]] ידעה הונגריה חיי תרבות עשירים מאוד. שירתם של כמה [[משורר]]ים, לקבות קובץ שירי [[אנדרה אדי]] משנת [[1906]] "שירים חדשים" עוררו כבר הד גדול. בשנת 1908 התפרסמה ב[[אוראדיה|נאג' ואראד, אוראדיה של היום]], אנתולוגיה שכותרתה הייתה "המחר". אלה בישרו את המסרים ואת ההישגים של "ניוגט".
 
לכתב העת החדש הצליחו לגייס את [[הוגו איגנוטוש]], [[ארנו אושבאט|ארנה אושבאט]], [[מיקשה פניה]] ומאוחר יותר את [[לאיוש הטווני]]. המימון סופק על ידי הטווני - לא מעט באמצעות חסותו של האיגוד הלאומי של התעשיינים (GYOSZ).
ניתן לבחין ארבע תקופות עיקריות בתולדות המגזין:
 
'''הראשונה''' המתחילה עם פריצת [[מלחמת העולם הראשונה]]
 
'''השנייה''' - בעת נפילת [[הרפובליקה הסובייטית ההונגרית]]
 
== חשיבותו ==
כתב העת מילא תפקיד חשוב מאוד בהגדרת ערכי תקופתו ובהעלאת הספרות ההונגרית לרמת הספרות של [[מערב אירופה]].
 
== מקורות ==