לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "ראש המטה הכללי"

אין תקציר עריכה
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
תפקיד הרמטכ"ל החל בארגון "[[ההגנה]]", שם נקרא בשם זה מי שעמד בראש המטה הכללי של "ההגנה". עם הקמת צה"ל, הוסבו מטכ"ל ההגנה והרמטכ"ל שעמד בראשו, [[יעקב דורי]] לעמוד בראש צה"ל.
 
הרמטכ"ל מתמנה רשמית לתקופת כהונה בת שלוש שנים, אשר ניתן להאריכה בשנה נוספת. יוצא דופן היה [[רפאל איתן]] אשר כהונתו הוארכה פעמיים, והוא כיהן במצטבר חמש שנים. מנגד, היו מספר רמטכ"לים אשר לא סיימו את תקופת כהונתם המלאה: [[יגאל ידין]] התפטר על רקע חילוקי דעות לגבי תקציב צה"ל. [[מרדכי מקלף]] כיהן בתפקיד במשך שנה אחת בלבד על פי בקשתו, [[דוד אלעזר]] נאלץ להתפטר על רקע המלצות [[ועדת אגרנט]] שחקרה את [[מלחמת יום כיפור]], ו[[דני חלוץ]] התפטר בשל הביקורת על התנהלות [[מלחמת לבנון השנייה]]. כמו כן, שני רמטכ"לים ויתרו על חלק מהארכת כהונתם: [[אמנון ליפקין-שחק]] ביקש לסיים את תפקידו באמצע השנה הרביעית, על רקע רצונו לעבור לפוליטיקה ולהתמודד על ראשות הממשלה. [[חיים לסקוב]] ביקש שלא לכהן שנה רביעית על רקע חילוקי דעות שלו עם [[שמעון פרס]].
 
בשנת 2005 [[אריאל שרון]] ו[[שאול מופז]] לא האריכו את כהונתו של [[משה יעלון]] לשנה רביעית, במהלך שהתפרש כהדחה על רקע התנגדותו של יעלון ל[[תוכנית ההתנתקות]]. על מנת למנוע בעיות כאלו בעתיד, וכפי שנעשה לגבי משרות אחרות כמו זה של [[נשיא מדינת ישראל|נשיא המדינה]], מינה שר הביטחון [[עמיר פרץ]] את רב-אלוף [[גבי אשכנזי]] בשנת [[2007]] לתקופה של ארבע שנים, ובכך הסיר את חוסר הוודאות בנוגע להוספת השנה הרביעית (אך לקראת סוף כהונת אשכנזי עלתה סוגיית הארכת כהונתו לשנה חמישית).