לדלג לתוכן

גזע (עץ) – הבדלי גרסאות

נוספו 49 בתים ,  לפני 3 שנים
מ
ראשי פרקים
מ (בוט החלפות: לעיתים)
מ (ראשי פרקים)
 
הגזע מקביל ל[[גבעול]] אשר ניתן לראות ברוב ה[[צמחים]] האחרים, אלא שבגזע העץ ה[[עצה]] - רשת העורקים המעבירים [[מים]] ו[[מינרל]]ים מה[[שורש (בוטניקה)|שורש]] אל שאר חלקי הצמח - וה[[שיפה]] - הרשת המעבירה [[תרכובת אורגנית|תרכובות אורגניות]] - התעבו והתקשו בצורה ניכרת, עד שהפכו ל[[רקמת תאים|רקמה]] העצית המוכרת לנו. העצה המעובה הידועה כ"[[עץ (חומר גלם)|עץ]]" קרויה ב[[בוטניקה]] "עצה שניונית"; הכוונה ב"שניונית" לרקמה צמחית הגדלה לרוחב, כלומר - מתעבה; רקמות ראשוניות צומחות לגובה. התפתחותן ה[[אבולוציה|אבולוציונית]] של העצה והשיפה השניוניות היא זו שאיפשרה הופעתם של צמחים גבוהים כדוגמת העצים; רקמות אלו מבטיחות את העברת המים והמזון עד לצמרת העץ, ובעיקר מקנות לעץ את החוזק לעמוד זקוף למרות ה[[רוח]], [[כוח המשיכה]] של [[כדור הארץ]] וגורמים נוספים. העצה השניונית, כאמור, מרכיבה את החומר עץ, ואילו השיפה המשנית מהווה חלק מהקליפה (ראו בהמשך).
 
==מבנה הגזע==
 
העצה והשיפה השניוניות נוצרות מרקמה של [[תא עוברי|תאים עובריים]] הקרויה '''קמביום''' (Cambium). הקמביום יוצר טבעת בפנים הגזע ו[[תא]]יו מתחלקים; תאים הנדחפים לכיוון פנים הגזע הופכים לעצה שניונית, ואילו תאים הנדחפים אל החוץ יוצרים שיפה שניונית. תאי העצה בפנים הגזע דוחפים במשך הזמן את הקמביום ואת השיפה כלפי חוץ ומגדילים את [[קוטר]]ם של האחרונים; רובו של הגזע עשוי עצה שניונית. תאי העצה הפנימיים ביותר מתים ודחוסים מאוד. ברוב העצים מפסיק הקמביום להתחלק בעונת ה[[חורף]]; בחלק מהעצים ה[[אקלים טרופי|טרופי]]ים נמשכת חלוקת הקמביום במשך כל השנה.
'''קליפת הגזע''' מוגדרת ככלל הרקמות המצויות בצד החיצוני של הקמביום. הקליפה כוללת, לפיכך, את האפידרמיס, את הפרידרם ואת השיפה. הפרידרם מופיע בדרך כלל במספר שכבות, והאופן שבו הן מונחות האחת על השנייה קובע את המראה החיצוני של הגזע. במספר גזעים מופיעים קשקשים, באחרים טבעות, אך קליפות רוב הגזעים נראות כ"פשרה" בין הקשקשים והטבעות. שכבת הגזע הפנימית ביותר, הליבה, מורכבת מתאים גדולים המשמשים להובלה ולאחסון [[פחמימה|פחמימות]], בעיקר.
 
===שכבות הגזע===
להלן סיכום של כל שכבות הגזע, מן החוץ אל הפנים: