לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מפלגה"

נוספו 4 בתים ,  לפני שנה
מ
יהיה סמכותיהם->יהיו סמכויותיהם - תיקון תקלדה בקליק
מ (שוחזר מעריכות של 46.19.86.132 (שיחה) לעריכה האחרונה של OriMG)
מ (יהיה סמכותיהם->יהיו סמכויותיהם - תיקון תקלדה בקליק)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד תקלדה-בקליק עריכה מתקדמת מהנייד
בישראל, פעילותן של מפלגות מוסדרת על ידי חוק המפלגות, התשנ"ב-1992 ובמספר חוקים נוספים כגון חוק הבחירות (דרכי תעמולה), התשי"ט-1959, [[חוק הבחירות לכנסת|חוק הבחירות לכנסת (נוסח משולב), התשכ"ט-1969]] ו[[חוק יסוד: הכנסת]]. מפלגה מוגדרת על ידי החוק כ"חבר בני-אדם שהתאגדו כדי לקדם בדרך חוקית מטרות מדיניות או חברתיות ולהביא לייצוגם בכנסת על ידי נבחרים". במפלגה חייבים להיות 100 חברים, ועליה להיות רשומה אצל [[רשם המפלגות]]. החוק אוסר על מפלגה להתאגד אם במטרותיה יש אחד מאלה: שלילת קיומה של מדינת ישראל כ[[מדינה יהודית ודמוקרטית]], הסתה ל[[גזענות]], תמיכה במאבק מזוין, של [[מדינת אויב]] או של [[ארגון טרור]], נגד מדינת ישראל או יסוד סביר למסקנה כי המפלגה תשמש מסווה לפעולות בלתי חוקיות.
 
החוק אוסר על חברות ביותר ממפלגה אחת. הוא אינו מגדיר את דרך בחירת יו"ר המפלגה ורשימתה לכנסת, אלא קובע רק כי "מועמדי מפלגה לבחירות לכנסת ייקבעו בהליך שיוגדר בתקנון". לפיכך, מפלגות שונות בוחרות את היו"ר שלהן ורשימתן בדרכים שונות. לדוגמה, לקראת [[הבחירות לכנסת ה-18]], במפלגות [[הליכוד]], [[קדימה (מפלגה)|קדימה]] ו[[העבודה]], נבחרו היו"ר והרשימה על ידי כלל חברי המפלגה, בעוד שבמפלגת [[ישראל ביתנו]] נבחר היו"ר על ידי מרכז המפלגה וב[[מפלגת ש"ס]] קובעת [[מועצת חכמי התורה]] את רשימת המפלגה ואת היו"ר. כמו כן, החוק לא קובע איזה מוסדות צריכה כל מפלגה לקיים ומה יהיהיהיו סמכותיהםסמכויותיהם, ולכן אלה נקבעים על ידי כל מפלגה, לרוב באמצעות קביעה [[חוקה]] למפלגה.
 
מימון המפלגות בישראל מוסדר ב[[חוק מימון מפלגות]], אשר קובע שכל מפלגה תקבל מימון מהמדינה לפי מספר המנדטים שלה בכנסת, מדמי חבר ומכספי תרומות מוגבלים. מימון המתמודדים בפריימריז מוסדר בחוק המפלגות, אשר קבועות בו שורת הגבלות על התרומות אשר ניתן לתת למועמד ועל הוצאות המועמד.