לדלג לתוכן

ג'ק רובי – הבדלי גרסאות

הוסרו 6 בתים ,  לפני שנתיים
הסרת יידוע מתאריך
(קישור לערך ראשי במקום לדף הפניה)
(הסרת יידוע מתאריך)
 
==ביוגרפיה==
נולד ב-1911 ב[[שיקגו]] שבאילינוי בשם '''יעקב לאון רובינשטיין''', בנם החמישי מתוך שמונה של זוג מהגרים יהודים [[שומר מצוות|שומרי מצוות]] מ[[פולין]]. אין ודאות באשר לתאריך המדויק של היוולדו, שכן רישום הלידות בשיקגו בשנת 1911 לא היה חובה, ובהזדמנויות שונות נתן רובי תאריכים שונים, בין מרץ ליוני. התאריך 25 במרץ הוא היותר נפוץ מבין התאריכים המיוחסים ליום הולדתו.
 
רובי היה ילד בעייתי, ובילה חלק מנערותו במוסדות לנוער עברייני. לכשהתבגר עבד בתחילה כסוכן הימורים בהימורי סוסים, ולאחר מכן סחר בגרוטאות ברזל. היו לו קשרים לפשע המאורגן, ול[[המאפיה|מאפיה]] של [[אל קאפון]]. הוא שירת בצבא ארצות הברית במהלך [[מלחמת העולם השנייה]], אך לא השתתף בקרב. לאחר שחרורו הוא עבר לדאלאס ועבד בניהול מועדוני לילה, מועדוני חשפנות, אולמות ריקודים, וכן שימש כאמרגן לזמרים וכסרסור לזונות. רובי נסע ל[[קובה]] בשנת [[1959]], על מנת לבקר ידיד בשם לואיס מקווילי שנשלח לכלא על ידי משטרו של [[פידל קסטרו]]. מקווילי היה קשור לארגוני הפשע של [[סנטו טרפיקנטה ג'וניור]] ו[[מאיר לנסקי]].
 
==רצח רוצחו של קנדי==
רובי (שכונה "ספארקי") נשא לרוב אקדח, ועדים ראו אותו עם אקדח בבניין משטרת דאלאס מספר פעמים לאחר [[22 בנובמבר]] [[1963]], הוא יום [[רצח קנדי]]. ידוע כי התחזה ל[[עיתונאי]], ושהה בבניין בליל ה-22 בנובמבר, אם כי הסיבה לכך אינה ברורה. ב-[[24 בנובמבר]] ירה רובי בלי הארווי אוסוואלד בשעה שזה הועבר מבניין משטרת דאלאס אל תא הכלא.
 
[[קובץ:Jack Ruby erschießt L. H. Oswald.jpg|שמאל|ממוזער|250px|רצח אוסוואלד]]
רובי טען כי ירה באוסוואלד ברגע של זעם, כאשר הייתה לו ההזדמנות לכך. כאשר נעצר טען שירה באוסוואלד כדי להראות "שליהודים יש ביצים", ושרצח אוסוואלד ימנע מ[[ג'קלין קנדי-אונאסיס|ז'קלין קנדי]] את עוגמת הנפש של מתן עדות במשפטו של אוסוואלד. מיליונים ראו כיצד נרצח אוסוואלד בשידור ישיר בטלוויזיה. הייתה זו הפעם הראשונה שרצח כזה אירע בשידור חי. האקדח בו השתמש רובי היה [[קולט]] קוברה 0.38.
 
המסלול שעשה רובי כדי להגיע למרתף בית הכלא בדאלאס שנוי במחלוקת. הוצעו כמה מסלולים שמהם משתמע שלרובי היה סיוע מבפנים על מנת להגיע ליעדו, זאת על אף שעיתונאים רבים הסתובבו בתחנה אותו יום מבלי שנבדקו. רובי העיד שנכנס לכלא אותו יום דרך דלת הכניסה, ושוטר בשם נפוליאון דניאלס העיד כי ראה אותו נכנס בדרך זו.
 
בדיקת [[פוליגרף]] שנערכה לרובי הראתה כי אחת השאלות שהוא שיקר לגביהן הייתה האם הכיר את לי הרווי אוסוואלד קודם לרצח.