לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "חלזונות"

נוספו 993 בתים ,  לפני שנה
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד עריכה מאפליקציית אנדרואיד
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד עריכה מאפליקציית אנדרואיד
17. [[משוש]] tentacle {{ש}}
18. ? {{ש}}
19. [[גנגליון]] הרגל pedal ganglion {{ש}}
20. lower commissura {{ש}}
21. ? {{ש}}
22. pallial cavity / חלל ה[[גלימה (רכיכות)|גלימה]] mantle cavity / respiratory cavity {{ש}}
23. [[גנגליון]] עורפי parietal ganglion {{ש}}
24. [[פי הטבעת]] anus {{ש}}
25. hepatopancreas {{ש}}
26. vas deferens {{ש}}
27. [[רקטום]] rectum {{ש}}
28. [[כלייה]] nephridium {{ש}}
]]
 
'''ראש''' – הראש נושא את ה[[לוע]] ואת אברי ה[[חוש|חישה]]. אברי החישה הם למעשה שני זוגות [[משוש]]ים וזוג לחיים עשיר בקולטנים המכסה את הלוע. הראש מצויד בלסתות חזקות וחסרות [[שן|שיניים]], לשון מחוספסת מכוסה במאות שיני גריסה וטחינה הנקראת "מגרדת"[[משננת]] ([[רדולה]]).
 
'''רגל''' – הרגל היא איבר התנועה. יש לה סוליה שטוחה ושרירית המצופה ב[[אפיתל]] המפריש [[ריר]] דביק. ריר זה מתקרש במגע עם אוויר ומהווה קרום חלק המגן על הסוליה בזמן התנועה (יש ספרי לימוד הטוענים שחילזון יכול לזחול על תער גילוח מבלי להיחתך). הרגל השרירית מאפשרת לחילזון להיאחז ולהיצמד למשטחים חלקים (בשילוב עם הריר אותו הרגל מפרישה), לזחול ולשחות (תלוי במין).
 
'''שק קרביים''' – שק הקרביים מכיל את רוב אברי החילזון, כלומר את [[מערכת הרבייה]], [[מערכת העיכול]], [[מערכת הנשימה]], את עיקר מערכת ההובלה והעצבים. הפתחים לרוב מערכות אלה נמצאים ברגל לצד הראש. את שק הקרביים עוטף קפל עור עשיר בבלוטות הנקרא [[גלימה (רכיכות)|גלימה]]. הגלימה מפרישה חומר רירי מקריש ההופך בהמשך לקונכייהל[[קונכייה]].
 
===הקונכייה===
את גוף החילזון עוטפת ה'''[[קונכייה]]''', שהיא מבנה קשיח וחיוני עבור החילזון. הקונכייה מגנה מפני טורפים ומהווה מסתור מפני יובש בהיותה בלתי חדירה כמעט למים. הקונכייה [[ספירלה|ספירלית]]-[[בורג]]ית ועשויה מחומר קרני (המורכב מ[[סידןפחמת הסידן]] (גיר) המצופה בחומר אורגניים קשים. בחלק מהמינים הקונכייה נתיישרה או נעלמה כליל.
 
הקונכייה מורכבת משלוש שכבות:
# '''השכבה החיצונית''' – השכבה העליונה הדקה העשויה [[קונכיולין]], חומר אורגני דמוי [[כיטין]]. השכבה החיצונית מגנה על השכבה האמצעית מפני חומצות, ביניהן החומצה הפחמתית המצויה בגשם.
# '''השכבה האמצעית (פריזמות)''' – היא השכבה העיקרית ומורכבת בעיקר מפחמתמ[[פחמת הסידן]].
# '''השכבה התחתונה (שכבת דר)''' – מורכבת מחומר אורגני בשם [[דר]] אותו מפרישות בלוטות בגלימה. השכבה מסודרת בצורת גבישים[[גביש]]ים המעניקה לפנים הקונכייה את צבעה וברקה.
 
עובי הקונכייה מושפע מהאזור בו חי החילזון. חלזונות החיים ב[[סביבה גירנית]] הם בעלי קונכיות עבות יותר, לעומת חלזונות החיים בסביבה לא גירנית. ישנם מינים של חלזונות, הנקראים [[חשופית|חשופיות]], בהם הקונכייה התנוונה כמעט לגמרי ואף נעלמה. החשופיות יכולות להתקיים גם בסביבה חסרת [[סלע גיר|סלעי גיר]] ולהתחפר עמוק יותר באדמה אך מאידך פגיעות יותר ל[[מזג האוויר]] ולכן לא יכולות להתקיים בתנאי יובש וחום בהם חלזונות אחרים, בעלי קונכייה מתאימה, יכולים לעמוד.
 
===מערכת הנשימה===
חלקרוב מהחלזונותהחלזונות הם בעלי [[זימים]], לצורך נשימה, ואילו חלקם מפותחים יותר ובעלי ריאות בצורת רשת נימים.
 
רוב החלזונות חיים ב[[ים]] ונושמים בעזרת [[זימים]]. הזימים מורכבים מעלים דקים ומכוסי [[ריסים (זואוטומיה)|ריסים]] שבהם עובר הדם של החילזון. הריסים מזרימים את המים על פני העלים ודרכם מתבצע חילופי הגזים בחילזון. הזימים הם מבנה עדיין ולכן ממוקמים בחלל הגלימה המעניקה להם הגנה. באב הקדמון של החלזונות חל [[פיתול (חלזונות)|פיתול]] ובו מיקום הזימים וחלל הגלימה מבצע סיבוב של 180 מעלות, כך שפתח חלל הגלימה והזימים ממוקמים בקדמת הגוף, לפני הלב.
מערכת הנשימה אצל ה[[ריאתיים]] מורכבת מריאה ופתחה הנקרא [[פנוימוסטום]]. הפנוימוסטום נסגר ונפתח לסירוגין, ובאותו הזמן חלל הריאה גדל וקטן, וכך נעשה חילוף הגזים בחילזון. הריאה מוקפת בכלי דם רבים הקולטים את החמצן שנכנס לריאה, ופולטים את הפחמן הדו-חמצני לחלל הריאה. החילזון שולט בפתיחה ובסגירה של הפנוימוסטום, וכך מונע איבוד מים. המקבילה ל[[המוגלובין]] - חלבון נושא [[חמצן]] - אצל החלזונות היא חלבון ה[[המוציאנין]], שבמקום [[ברזל]] מכיל [[נחושת]].
 
מערכת הנשימה אצל ה[[ריאתיים]] מורכבת מריאהמ[[ריאה]] ופתחה הנקרא [[פנוימוסטום]]. הפנוימוסטום נסגר ונפתח לסירוגין, ובאותו הזמן חלל הריאה גדל וקטן, וכך נעשה חילוף הגזים בחילזון. הריאה מוקפת בכלי דם רבים הקולטים את החמצן שנכנס לריאה, ופולטים את הפחמן הדו-חמצני לחלל הריאה. החילזון שולט בפתיחה ובסגירה של הפנוימוסטום, וכך מונע איבוד מים. המקבילה ל[[המוגלובין]] - חלבון נושא [[חמצן]] - אצל החלזונות היא חלבון ה[[המוציאנין]], שבמקום [[ברזל]] מכיל [[נחושת]].
 
===מערכת העיכול===