לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "פסטר לויד"

הוסרו 478 בתים ,  לפני שנה
[[קובץ:Logo Pester Lloyd.jpg|ממוזער|הלוגו של העיתון]]
'''פסטר לויד''' ('''Pester Lloyd'''), כלומר הלויד של [[פשט (הונגריה)|פשט]] הוא כתב-עת עצמאי שהופיע ב[[הונגריה]] בשפה ה[[גרמנית]] בשתי תקופות. המקורי, הראשון יצא לאור בין השנים [[1854]] לבין [[1945]], השני התחיל להופיע בשנת [[1994]], ומשנת [[2009]] רק במהדורה אינטרנטית. חשיבות העיתון המקורי הייתה גדולה בשל העובדה שהוא פנה לקהל קוראים גם דובר גרמנית (בנוסף ל[[הונגרית]]) שהיה הקהל היהודי של מעמד הביניים והאינטליגנציה ההונגרית והיהודית שדיברה אז את שתי השפות בהונגריה ברמת שפת אם והן בשל העובדה שלפחות מחצית מהעורכים הראשיים של העיתון במשך תשעים שנות הופעתו היו יהודים.
 
== כתב העת המקורי ==
הפסטר לויד שהושק ב -[[1 בינואר]] [[1854]], נקרא בעיקר על ידי הבורגנות של פשט שקראו גם גרמנית. העורך הראשון שלה היה יאנוש וייס. הוא ייצג את האינטרסים של חוגי התעשייה והמלאכה של החברה ההונגרית, הפיץ רעיונות של [[ליברליזם]] והעביר את הממלכתיות והתרבות ההונגרית באזור דובר הגרמנית לאותם הקוראים שידיעותיהם על הונגריה נמסרו על ידי עיתונים אוסטריים וגרמניים הלא תמיד חסרי משוא פנים, לעתים קרובות אנטי-הונגרים במובהק. לאחר [[הפשרה האוסטרו-הונגרית של 1867]], [[מיקשה פלק]] הפך לעורך הראשי שלו. העורך הכלכלי היה אנטל דויטש (יהודי גם הוא). גם מקס נורדאו היה בין כתבי העיתון במשך כעשר שנים. בשנת [[1872]] הצטרף לפסטר לויד כסגן העורך הראשי [[לאו פייגלסברג]]. לפני מלחמת העולם הראשונה פורסמו בו מאמרים מאת [[ברטה פון זוטנר|ברטה פון זוטנר,]] זוכת [[פרס נובל לשלום]] האוסטרית ועל ידי [[בנימין זאב הרצל]]. בין שתי מלחמות העולם היה [[יוז'ף טורוצ'י-טרוסטלר]] היהודי מכתביו החשובים. ב[[שנות ה-30 של המאה ה-20]] כתבו בעיתון [[תומאס מאן]], [[דז'ה קוסטולאני]], [[פרנץ מולנר]], [[שטפן צווייג|סטפן צוויג]], יוזף רוט, [[אגון ארווין קיש]] היהודי-צ'כי, אלפרד פולגאר (פולאק), [[פרנץ ורפל]] [[פליקס זאלטן|ופליקס זאלטן]] . באפריל 1945 העיתון הפסיק את פעילותו.
 
== כתב העת השני ==
ב- [[7 בספטמבר]] [[1994]] הושק שוב כעיתון שבועי עצמאי בשפה הגרמנית עם המספר הגבוה ביותר של עותקים בשפה זרה בהונגריה. מאז יוני [[2009]] הוא מפורסם באופן בלעדי באינטרנט. כיוונו הוא ביקורתי כלפי ממשלת אורבן, ששולטת ומנהלת את הונגריה מאז [[2010]].
 
== חברי מערכת ידועים מאז 1854 ==