לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אקלים"

נוספו 826 בתים ,  לפני שנה
←‏הגורם המקומי: תוספת של גורם מקומי (עננים, שינוי בפיזור) שמשפיע על האקלים
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
(←‏הגורם המקומי: תוספת של גורם מקומי (עננים, שינוי בפיזור) שמשפיע על האקלים)
 
===הגורם המקומי===
* '''[[טופוגרפיה]]''' - המבנה הפיזי של המקום מתייחס בעיקר לגובה המקום. ככל שהמקום יותר גבוה, ה[[טמפרטורה]] יורדת וכמות המשקעים עולה, ולהפך. מוקד החום הישיר הוא הקרקע, קרני [[השמש]] מחממות גוף אטום, הן מגיעות לפני הקרקע ואז הן עולות חזרה. השמש אינה מחממת באופן ישיר את האוויר אלא מגיעה קודם כל אל פני הקרקע ורק אז עולה חזרה מעלה, תהליך זה נקרא קרינה חוזרת. למשל בהרים, פני השטח בהרים הוא מצומצם יותר לכן קר יותר כי ההר מתקרר מהר.
* '''קרבה ל[[ים]]''' - הקרבה לים מתייחסת למרחק המקום מן הים. ככל שהמקום יותר קרוב לים, יש יותר לחות ומשקעים והטמפרטורה יציבה יותר, בשל [[קיבול חום|קצב השינוי]] הנמוך יחסית של טמפרטורת המים. הים הוא מקור הלחות העיקרי. ככל שמתקרבים יותר לים כמות המשקעים גבוהה יותר ויש יותר לחות, לכן יותר מזיעים.
*'''[[עננים]]''' - עננים מחזירים הרבה מ[[קרינת השמש]] אל ה[[חלל]]<ref>{{קישור כללי|כתובת=https://lbscience.org/2019/12/17/%d7%97%d7%9d-%d7%97%d7%9d-%d7%9e%d7%aa%d7%97%d7%9e%d7%9d-%d7%9e%d7%aa%d7%a7%d7%a8%d7%a8/|הכותב=ד"ר יואל קלוג וד"ר גיא דגן|כותרת=חם, חם, מתחמם… מתקרר?|אתר=מדע גדול: בקטנה|תאריך=17 בדצמבר 2019}}</ref>, ואת שאר הקרינה הם "בולעים" כך שהקרינה נשארת בטווח ה[[אטמוספירת כדור הארץ|אטמוספירה של כדור הארץ]]. לפיכך, שינויים בפיזור ובפריסה של עננים מעל שטח הקרקע, משפיע על כמות הקרינה שמוחזרת לחלל ועל האקלים שמצוי בו.
 
ככל שקרובים לים משרע הטמפרטורה קטן יותר, הים ממתן את הטמפרטורה.
(משרע: הפרש הטמפ' בין היום ללילה ובין הקיץ לחורף). קצב התחממות הים והיבשה שונה, היבשה מתחממת מהר יותר ומתקררת מהר יותר לעומת זאת הים מתחמם לאט ומתקרר לאט.
838

עריכות