לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מתאם"

נוספו 2 בתים ,  לפני שנה
מ
קו מפריד בטווח מספרים
מ (קו מפריד בטווח מספרים)
מושג המתאם הופיע לראשונה במחקריו של [[פרנסיס גולטון|סיר פרנסיס גאלטון]]. הוא התעניין באינטליגנציה האנושית וניסה לברר האם אינטליגנציה עוברת בתורשה. לשם כך היה זקוק למדד שיבטא את הקשר המשותף (Co-relation) בין רמת האינטליגנציה של דור מסוים ורמת האינטליגנציה של הדור הקודם. קשר משותף חזק היה מספיק לדעתו להוכיח גם קשר סיבתי – האינטליגנציה מועברת בירושה מאבות לבנים. עם זאת, הבין כי החשיבות המדעית של מדידת הקשר בין שני משתנים משתרעת מעבר לבעיה הספציפית בה התעניין, ולכן פיתח את רעיונותיו גם על ידי מחקר של נתונים אחרים, כגון תכונות פיזיקליות של בני אדם ושל צמחים.
 
גאלטון פרסם את מסקנותיו בשלושה מאמרים שהופיעו בשנים 1885-18881885–1888. מקדם המתאם שהציע התבסס על ההנחה שלשני המשתנים הנמדדים יש [[התפלגות רב-נורמלית|התפלגות משותפת דו-נורמלית]]. החישוב שלו התבסס על שרטוט הנתונים בגרף, מדידה פיזית של שיפוע [[רגרסיה ליניארית|קו הרגרסיה]] בין המשתנים, וחישוב [[סטיית תקן|סטיות התקן]] שלהם (אם כי לא במפורש – מושג סטיית התקן הופיע והוגדר מאוחר יותר).
 
גאלטון עמד גם על תכונותיו של מקדם המתאם שחישב המוכרות לנו כיום: ערך של 1 מציין קשר חיובי מלא, ערך 0 מציין חוסר קשר, וכולי. הוא היה מודע לכך שהמקדם שחישב מודד קשר ליניארי בלבד בין המשתנים, והבהיר כי אין להסיק קשר סיבתי בין המשתנים רק על סמך מתאם גבוה ביניהם.