לדלג לתוכן

שגרירות ארצות הברית בטהראן – הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
המשימה הדיפלומטית של ארה"ב הושבתה והבניין לא שימש את ארצות הברית מאז משבר הערובה באיראן בשנת 1979. מאז, [[ממשלת ארצות הברית]] יוצגה באיראן על ידי מדור האינטרסים של ארצות הברית ב- שגרירות שוויץ בטהראן {{אנ|List of diplomatic missions of Switzerland}}. השם שניתן כיום למתחם על ידי איראנים רבים מתורגם באופן שונה כ"מאורת ריגול", "מאורת הריגול "ו"קן מרגלים" {{הערה|[https://fas.org/sgp/bulletin/sec70.html "עלון סודיות וממשל", גיליון מספר 70, ספטמבר 1997] Federation of American Scientists on the Espionage Den}}.
 
לאחר נפילת השגרירות, המשמר[[משמרות המהפכניהמהפכה האסלאמית]] השתמש בשטח השגרירות האמריקאית כמרכז אימונים, והמשיך לתחזק את המתחם. קירות הלבנים המהווים את המערכת (שטחי השגרירות הם בגודל של בלוק עירוני) כוללים מספר ציורי קיר אנטי-אמריקניים שהוזמנו על ידי ממשלת איראן. באתר מוקמו חנות ספרים ו[[מוזיאון]]. [ חלק מהשגרירות הפך למוזיאון אנטי אמריקני, וכמה ארגוני סטודנטים מחזיקים משרדים במתחם השגרירות לשעבר. החל מינואר [[2017]] האתר פתוח לקהל האיראני ולזרים. החותם הגדול של ארצות הברית נפגע קשה, אך עדיין נראה בכניסה.
 
סטודנטים המוסלמים של קו האמאם פרסם מסמכים שנתפסו בשגרירות (כולל מסמכים גרוסים משוחזרים בדקדקנות) בסדרת ספרים בשם "Documents מהמאורה ריגול בארה"ב" ( בפרסית : اسناد لانه جاسوس امریكا, Asnād-e lāneh-e jasusi עמריקא ). ספרים אלה כללו מברקים, התכתבויות ודיווחים ממשרד החוץ והמדינה המרכזי של ארצות הברית, שחלקם נותרו מסווגים עד היום.