הבדלים בין גרסאות בדף "ראש המטה הכללי"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוסרו 636 בתים ,  לפני חודשיים
←‏מעמד הרמטכ"ל: שנות ה-20 של המאה ה-21 התחילו לפני 19 ימים, ולא מונה בהם רמטכ"ל חדש
(←‏מעמד הרמטכ"ל: שנות ה-20 של המאה ה-21 התחילו לפני 19 ימים, ולא מונה בהם רמטכ"ל חדש)
:(ג) ראש המטה הכללי יתמנה בידי הממשלה לפי המלצת שר הביטחון.}} למעשה שר הביטחון חייב להגיע להסכמה על המינוי עם ראש הממשלה, שכן רק לראש הממשלה הסמכות להביא את המינוי לאישור הממשלה.
 
חוק יסוד: הצבא לא מתייחס כלל לסמכותו של ראש הממשלה כלפי הרמטכ"ל. למעשה ממילא שר הביטחון חייב ליידע את ראש הממשלה על כל פעולה משמעותית (גם לפי "מסמך הקונטיטוטציה"{{הבהרה|מה זה?}} וגם לפי נוהלים פנימיים שכבר קיימיםשקיימים במשרדי רוה"מראש הממשלה ושר ושהב"טהביטחון).
 
[[קובץ:IDF rav aluf.svg|80px|ממוזער|דרגת ראש המטה הכללי, [[רב-אלוף]]]]
 
[[חנן מלצר]] בתפקידו בפרקליטות הצבאית כתב חוו"ד[[חוות דעת]] ובה 3שלוש גישות אפשריות ליחס בין הרמטכ"ל לשר הביטחון:
#כפיפות מוחלטת – השר רשאי להתערב בכל נושא, והוא מעין 'רמטכ"ל על' (כנציג הממשלה).
#כפיפות אסטרטגית – הרמטכ"ל כפוף לשהב"טלשר הביטחון בנושאים בעלי משמעות מדינית או אסטרטגית, אך ניהול שוטף ואירועים טקטיים בסמכות מלאה של הרמטכ"ל.
#כפיפות יחסית – בנושאים האסטרטגיים הרמטכ"ל כפוף לשהב"טלשר לחלוטיןהביטחון, אך בניהול שוטף ואירועים טקטיים שהב"טשר הביטחון מוסמך רק לאשר או לפסול את הצעת הרמטכ"ל.
 
בפרקטיקה נהוגה "כפיפות יחסית". כך מינוי קצינים מדרגת אל"מ נקבע בידי הרמטכ"ל בלבד, אך המינוי נכנס לתוקף רק לאחר אישור שהב"ט (או אישור רוה"מ אם הרמטכ"ל מעוניין להביא לאישורו).
 
בשנות ה-20 של המאה ה-21 נוסחה "הוראת פיקוד עליון" שנחתמה בידי שר הבטחון, לפיה הרמטכ"ל הוא "מפקד הצבא". לאחר מכן שר הביטחון רצה לשנות את הרגדרת הרמטכ"ל ל"דרג הבכיר בצבא" (בדומה להגדרה בחוק יסוד: הצבא) אך הרמטכ"ל דאז סירה (והתעוררה שאלה משפטית, שלא הוכרעה, האם בסמכות שר הביטחון לבטל "הורעת פיקוד עליון" שכבר נחתמה על ידו. לאחר מינוי רמטכ"ל חדש שונה בהסכמה נוסח ההפ"ע והרמטכ"ל הוגדר בה "הדרג הבכיר" בצבא.
 
== היסטוריה ==

תפריט ניווט