הבדלים בין גרסאות בדף "רפואת ימי הביניים"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין שינוי בגודל ,  לפני חודשיים
מ
אין תקציר עריכה
מ
תגית: עריכת קוד מקור 2017
 
 
==השפעות==
בתקופה המוקדמת לא היה קיים ענף יחיד ומאורגן. במקום זאת יכול היה כל החולה וה[[פציעה|פצוע]] לפנות ל[[רופא אליל|רפואת אליל]], ל[[דת]], ל[[אסטרולוגיה]], ללחשים, ל[[מיסטיקה]] או ל[[רופא]] בעל שם, אם היה זה נגיש לו. הגבולות בין כל מקצוע ומקצוע היו רופפים וגמישים. טקסטים רפואיים קלאסייםקלסיים כאלה אשר חוברו בידי [[גלנוס]] זכו לשימוש רחב בגלל מעמדם המבוסס, יותר מאשר בגלל אמיתותם על פי ניסוי.
 
עם התעצמות השפעתה של ה[[נצרות]] נוצרה מתיחות בין הכנסייה ובין רפואת האליל; מאחר כי רפואת האליל עסקה ברובה בקסם או ב[[מיסטיקה]], ובסיסה היה במקורות אשר לא עלו בקנה אחד עם האמונה הנוצרית. נעשה שימוש בלחשים ובכשפים בשילוב עם צמחי מרפא ועם תרופות אחרות. התעורר צורך לבצע הפרדה בין מרפא גופני ובין לחשים כעין אלה, או להחליפם בתפילות נוצריות. בדומה לכך נדרש הסבר נוצרי לתלות בכוחם של צמחי מרפא או של אבני חן.
המנתחים אשר פעלו בתקופת ימי הביניים האמצעיים, כדוגמת מונדינו דה לוצי, היו הראשונים שעסקו באנטומיה באוניברסיטאות אירופיות וביצעו באורח שיטתי נתיחות מתים. בשונה מרומא הפגאנית, בימי הביניים האמצעיים לא חל באירופה איסור מוחלט על נתיחת מתים. חרף זאת, תורתו של גלנוס הייתה כה רווחת, עד כי מונדינו ובני זמנו ניסו להתאים את ממצאיהם האנושיים לאנטומיה של גלנוס.
 
במהלך ה[[רנסאנס]], מאמצע המאה ה-15 ואילך, חלה התקדמות מרובה בתחום הרפואה. [[ג'ירולמו פרקסטורו]] ה[[איטליה|איטלקי]], 1478-1553, היה הראשון להציע כי מגפות עשויות להגרםלהיגרם על ידי עצמים חוץ [[גוף|גופיים]], הניתנים להעברה באמצעות מגע ישיר או בלתי ישיר. עוד גילה טיפולים חדישים למחלות כדוגמת [[עגבת]].
 
בשנת 1543 חיבר המלומד הפלמי [[אנדריאס וסאליוס]] את ספר הלימוד השלם הראשון בנושא ה[[אנטומיה]] האנושית: "De Humani Corporis Fabrica", משמע: על מבנה גוף האדם. כעבור זמן רב, בשנת 1628, הסביר [[ויליאם הרווי]] את [[מחזור הדם]]. לפני כן רווחה האמונה, כי הדם הנוהוא תוצר [[מזון]] ונספג על ידי רקמת שריר.
 
במהלך המאה ה-16 גילה [[פאראצלסוס]], בדומה לג'ירולמו, כי מחלות נגרמות על ידי סוכנים חוץ גופיים כדוגמת [[חיידקים]], לא על ידי חוסר איזון פנימי.

תפריט ניווט