לדלג לתוכן

תאודוריד הראשון – הבדלי גרסאות

נוספו 2 בתים ,  לפני שנתיים
מ
לויזיגותים->לוויזיגותים - תיקון תקלדה בקליק
אין תקציר עריכה
מ (לויזיגותים->לוויזיגותים - תיקון תקלדה בקליק)
'''תאודוריד הראשון''', המכונה לעיתים גם '''תאודוריק הראשון''' (לפני [[400]]–[[451]]) היה מלך ה[[ויזיגותים]] בין השנים [[418]] ו-[[451]]. תאודוריד היה כנראה בנו הבלתי חוקי של [[אלאריק]], מייסד [[שושלת בלתה]] וירש בשנת [[418]] את כס המלך [[ואליה]].
 
למרות [[שלטון|שלטונו]] ארוך השנים, רק מעט ידוע על תאודוריד. [[יורדנס]] מספר כי היה מתון באופיו, נבון ונמרץ. בתקופתו, הושלם יישובם של הוויזיגותים ב[[אקוויטניה]] והורחב תחום שלטונם לאזורים ב[[ספרד]]. הוא ניסה להרחיב את שלטונו גם במזרח, כדי להשתלט על רצועת החוף בואה איטליה והטיל מצור על [[ארל (עיר)|ארל]] בשנת [[427]]. בעקבות כישלון המצור, נחתם הסכם בין רומא לויזיגותיםלוויזיגותים שהגביל את שלטונם לשטחים שניתנו להם באקוויטניה, אך העניק להם ככל הנראה הכרה רשמית למחצה בעצמאותם.
 
מאמץ נוסף של הוויזיגותים תחת תאודוריד להתפשט נרשם בשנת [[436]], כאשר תאודוריד שם מצור על [[נרבונה]]. המצור הוסר על ידי ליטוריוס, שהיה כנראה ה[[מגיסטר מיליטום]] של רומא בגאליה. שלוש שנים אחרי כן שם ליטוריוס מצור על טולוז, עיר מושבו של תאודוריד, הובס ונלקח בשבי. [[אוויטוס]], הפרפקט הפראיטוריאני של רומא בגאליה, הביא לחתימת הסכם שלום.