לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מחלת קרוהן"

מ
הוספת קישור לתת-תזונה
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד עריכה מאפליקציית אנדרואיד
מ (הוספת קישור לתת-תזונה)
* [[עיניים]]: בעיקר מצבים כגון [[דלקת הלחמית]], [[אובאיטיס]] ודלקת של האישון כמו גם [[אפיסקלריטיס]]. התלונות קשורות לכאב בעין, פוטופוביה, ראיה מעורפלת וכן כאבי ראש.
* מעורבות [[מפרק]]ים ומחלות ראומטולוגיות: כאבי מפרקים קיימים אצל כ-15% עד 20% מחולי קרוהן, ומאופיינים בכך שאינם סימטריים, נודדים וכוללים מספר מפרקים. לרוב, יש מעורבות של מפרקים גדולים יחסית, והכאב מוחמר כשיש החרפה במחלת המעיים עצמה. מחלה נוספת המתרחשת אצל כ-10% מחולי קרוהן היא אנקילוזינג ספונדיליטיס. זוהי מחלה שאינה קשורה למחלת המעיים עצמה, ופוגעת ב[[עמוד השדרה]] וב[[אגן]], מביאה לכאבי גב תחתונים, קשיון בוקר וכאב ב[[עכוז]]. טיפול ב[[אינפליקסימאב]] יכול להוריד את רמות הדלקת ולשפר את איכות החיים.
* מחלות הקשורות ל[[כבד]] ולדרכי ה[[כיס המרה|מרה]]: אצל כמחצית מן החולים במחלות מעי דלקתיות יש [[מחלת הכבד השומני שאינה נובעת מצריכת אלכוהול|כבד שומני]] הנובע משילוב של מחלה כרונית, טיפול בסטרואידים ותתו[[תת-תזונה]]. אבנים בדרכי המרה קיימות גם הן בשכיחות גבוהה יחסית לאור הפרעות ספיגה של מלחי מרה. [[מחלת כבד כרונית חסימתית]] (Primary sclerosing cholangitis ובראשי תיבות PSC), היא מחלה המאופיינת על ידי דלקות ופיברוזיס של דרכי המרה. מחלה זו קיימת יותר אצל חולי קוליטיס כיבית אם כי מופיעה גם אצל חולי קרוהן.
* הפרעות [[אורולוגיה|אורולוגיות]]: אצל חולי קרוהן יש שכיחות גבוהה יחסית של אבנים בדרכי השתן, בעיקר לאחר כריתה חלקית של המעי הדק. האבנים הן אבני קלציום אוקסלט, המתפתחות באופן משני כתוצאה מעודף אוקסלט בשתן. באופן רגיל, סידן נקשר לאוקסלט במעיים ותרכובת זו הופכת להיות לא מסיסה ומופרשת בצואה. אצל חולים הסובלים מאי תפקוד של המעי הדק הסופי, האילאום, אין ספיגה של חומצות שומן, והן נקשרות לסידן ומותירות את האוקסלט אשר עובר ספיגה מחדש במעי הגס וכתוצאה מכך עולות רמותיו בשתן.
* הפרעות ב[[עצם]]: מסת עצם נמוכה מתרחשת אצל חלק מחולי מחלות מעי דלקתיות. קיימים מספר גורמים לכך, בין היתר, תת-ספיגה ותהליך דלקתי המביא לירידה בצפיפות העצם, כמו גם שימוש בתרופות כגון סטרואידים, ציקלוספורין וכדומה המביאות לעליה בסיכון לכך. הסיכון לשברים באזורים שונים גבוה יחסית וכן שברים כתוצאה מ[[אוסטאופורוזיס]]. סיבוך אחר הוא אוסטאונקרוזיס, תהליך המלווה בכאב והתנפחות של המפרקים עקב מוות של תאי עצם.