לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "אלה (מיתולוגיה)"

נוספו 415 בתים ,  לפני 6 חודשים
מ
הרחבה קטנה ביחס לאמונה כי לאל יש צורה מגושמת כגון התמונה שמופיעה כאן בצד.
מ (דיוקי מינוחין ביחס להבדל בין שמות התואר אל ואלוה, משמעות זכר ונקבה, והסבר על הסיבה לכך שיש יותר משם תואר אחד ואיזה הנהגות כל שם בא לתאר.)
מ (הרחבה קטנה ביחס לאמונה כי לאל יש צורה מגושמת כגון התמונה שמופיעה כאן בצד.)
יש הבדל מהותי בין שם התואר אלוה לבין שם התואר אל, ורבים נוטים לבלבל ביניהם ולחשוב שהתואר אל והתואר אלוה מתארים את אותם הנהגות אבל זה לא נכון, בעיקרון אנחנו לא יכולי םלהגדיר דבר שלא ניתן לתפוש בשכל את פעולותיו - ולכן אנחנו לא מנסים להגדיר את הבורא בעצמו אלא רק את הפעולות שהצלחנו לתפוש ביחס אליו.
 
בכל מקרה [[אל]] הוא למעשה שם תואר שבא לתאר את הר'''א'''שית '''ל'''עשייה - ואם כן בהקשר מסויים הראשית לעשייה בכלל הוא בנקודת ההתחלה של היקום כלומר הוא בכלל הבורא - אבל בהקשר היומיומי, נוכל לומר שהתואר 'אל' בא לתאר את מקור הרעיונות שלנו. כיוון שללא רעיונות לא יכולנו לעשות כלום - ולמעשה מהם מתחיל הראשית לעשיה שלנו - כלומר היכולת לבחור בין רעיון אחד למשנהו ולהתחיל לפעול בעצם. ובניגוד לדתות אחרות שמנסות להניק לו צורה - לנו ברור שכמו שלמילים שכל או הויה או מציאות או או רעיון - אין להם צורה אך הם עדיין נתפסים בשכל - כך גם המושגים ביחס להנהגות האל - באים לתאר הנהגות ואין להם שום צורה מגושמת אלא רעיונית בלבד.
 
כיוון שהאל הוא מושג שמתאר כאמור את מקור הרעיונות שלנו - והוא נותן לנו רעיונות - ונתינה היא עניין שעיקרו זכרי עניין שמועבר כמו זיכרון, לכן נהוג לייחס לאל תואר זכרי בעוד שנקבה מלשון נקב היא עניין שעיקרה לקבל לצורך שהיא תתן פרי בטן למשל.. וכיוון שאנחנו מעבדים את הרעיונות ואנחנו משיגים את הפירות - כלומר את המסקנות - לכן אנחנו ביחס אליו אנחנו הנקבה והאילו הוא הזכר.
26

עריכות