לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "חסידות מונקאטש"

אין שינוי בגודל ,  לפני שנה
פתח-תקווה ==> פתח תקווה
מ (←‏אדמו"רי החסידות: תיקון קישור)
(פתח-תקווה ==> פתח תקווה)
* '''רבי [[צבי הירש שפירא]]''' – בנו של רבי שלמה, כיהן בחיי אביו כאב"ד בעיר ולאחר פטירתו מילא את מקומו. קבוצה מחסידיו עלתה לארץ ישראל והתיישבה בירושלים. תחילה נתמכו ה[[חסיד]]ים במסגרת [[צדקת רבי מאיר בעל הנס]] שב[[ירושלים]] אך בעקבות סכסוך על חלוקת התמיכה התפרקה החבילה והוקם בנשיאותו [[כולל מונקאטש ועשרה הגלילות]]. התנגד בחריפות לציונות ולהשכלה. נפטר ב[[יום שני]] של [[חול המועד סוכות]] [[תרע"ד]].
* '''רבי [[חיים אלעזר שפירא]]''' ([[1871]]–[[1937]]) – בנו של רבי צבי הירש, מילא את מקום אביו ברבנות ובאדמו"רות. הקים את כולל "תפארת צבי" על שם אביו וייסד את השכונה הקטנה [[בתי מונקאטש]] בגוש ה[[נחלאות]] בירושלים. לאחר [[מלחמת העולם הראשונה]] ייסד את ישיבת "דרכי תשובה" על שם חיבורו ההלכתי של אביו. היה מתנגד חריף של [[אגודת ישראל]] וה[[ציונות]]. עמד במחלוקת גם עם [[חסידות בעלז]], [[חסידות ספינקא]], [[חסידות סאטמר]] ועוד.
* '''רבי [[ברוך יהושע ירחמיאל רבינוביץ]]''' – בנו של האדמו"ר רבי [[נתן דוד רבינוביץ מפארציווא]] וחתן בתו היחידה של רבי חיים אלעזר שפירא. בשנת תרצ"ז, בגיל 22, נפטר חותנו והוא התמנה לאדמו"ר, תפקיד שממנו פרש בשנת [[תש"ה]]. לאחר מכן שימש רבה של [[סאו פאולו]] שב[[ברזיל]] ומשנת [[תשכ"ג]] רבה הראשי של העיר [[חולון]]. לימים עבר לעיר [[פתח- תקווה]] והקים בית כנסת בשכונת כפר-גנים. כתב את החיבורים "דברי נבונים" על התורה ואת "בינת נבונים" על השואה.
* '''רבי [[משה יהודה לייב רבינוביץ]]''' – בנו של רבי ברוך יהושע ירחמיאל רבינוביץ. נולד במונקאטש, וגדל והתחנך ב[[ארצות הברית]]. הוכתר על ידי שארית הפליטה של חסידי מונקאטש לאדמו"ר. פעל לשיקום החסידות, שמרכזה כיום בשכונת [[בורו פארק]] שב[[ברוקלין]], וייסד בתי מדרש, ישיבות ומוסדות חינוך וחסד בארצות הברית, ב[[קנדה]], ב[[אירופה]], ב[[אוסטרליה]] וב[[ארץ ישראל]]. אחיו הרב יצחק יעקב החל לשמש מספר שנים אחריו כאדמו"ר מדינוב.