לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "אלה (מיתולוגיה)"

הוסרו 4,409 בתים ,  לפני 6 חודשים
שחזור, הגרסאות הבאות לא ניטרליות בכלל. אעיר למשתמש שרשם אותן
מ (חלוקה לכותרות, והגייה קלה)
(שחזור, הגרסאות הבאות לא ניטרליות בכלל. אעיר למשתמש שרשם אותן)
[[קובץ:Ceres_statue.jpg|200px|ממוזער|[[קרס (מיתולוגיה)|'''קרס''']], אלת התבואה, מאֵלות המיתולוגיה רומית</small>]]
בכל מקרה '''אֵלה''' לטענתם היא הצורה ה[[אישה|נשית]] לכאורה, הצורה הנקבית, למושג [[אל]]. '''אלות''' מופיעות בתרבויות רבות, ובעיקר ב[[פוליתאיזם|דתות פוליתאיסטיות]] ו[[דואותאיזם|דואותאיסטיות]], אשר מאמינות בזוג אלים יחיד - אלוהאל ואלה.
'''אֵלה''' היא ניסיון להפוך את המושג [[אל]] ולתאר אותו כ[[נקבה]]. זהו תוצר של השקפה מוטעית ביחס למשמעות המושג [[אל]]. מתוך ניסיון להעניק לו תיאור נקבי . בכלל נראה שעשו בלבול שלם בין המושגים אל אלוה אלוהים אלוהות אדני ויהוה נראה כי רבים חושבים שאין סיבה מיוחדת לריבוי שמות התארים הללו ובכלל לא נראה שהבינו איזה הנהגות השמות הללו מתארים, ולכן מחוסר הבנה היו מי שחשבו שאולי שייך לדמות אותו לנקבה או לפחות להעלות תהייה שכזו - אולי הוא נקבי?
 
אל הוא, לפי אמונתם של אנשים רבים, ישות עליונה השולטת בעולם. בדרך כלל מייחסים לאל ידיעה של המתרחש בעולם וכוחות להשפעה על העולם. האנשים המאמינים באל מתחלקים בין [[מונותאיזם|מונותאיסטים]] המאמינים בקיום אל אחד, לבין פוליתאיסטים המאמינים בריבוי אלים.
בכל מקרה '''אֵלה''' לטענתם היא הצורה ה[[אישה|נשית]] לכאורה, הצורה הנקבית, למושג [[אל]]. '''אלות''' מופיעות בתרבויות רבות, ובעיקר ב[[פוליתאיזם|דתות פוליתאיסטיות]] ו[[דואותאיזם|דואותאיסטיות]], אשר מאמינות בזוג אלים יחיד - אלוה ואלה.
 
בקיצור האמונה בקיומה של אלה, ישות אלוהית עצמאית שה[[מגדר]] המיוחס לה הוא [[נקבה]], התקיימה בפוליתאיזם בלבד, בעוד הדתות המונותאיסטיות מתייחסות לאל כאל מושגגוף [[זכר]]י. או נייטרלי.
== הבדלי מינוחים ==
יש הבדל מהותי בין שם התואר אלוה לבין שם התואר אל, ורבים נוטים לבלבל ביניהם ולחשוב שהתואר אל והתואר אלוה מתארים את אותם הנהגות אבל זה לא נכון, בעיקרון אנחנו לא יכולים להגדיר דבר שלא ניתן לתפוש בשכל את פעולותיו - ולכן אנחנו לא מנסים להגדיר את הבורא בעצמו אלא רק את הפעולות שהצלחנו לתפוש ביחס אליו.
 
על אף שה[[יהדות]] וה[[נצרות]] הן דתות מונותאיסטיות, ובהן מקום לאל אחד (שבמגדרו אינו נקבי), גם בדתות אלה ישרמזים שסברולצורה כי יש מושגים המרמזים על נקביותנקבית של האל: אם ביהדות קיים מושג ה"[[שכינה]]", ואםובנצרות בנצרותקיים שקיים המושגמושג "[[רוח הקודש (נצרות)|רוח הקודש]]" שהיא חלק מ[[השילוש הקדוש]] של "האב, הבן ורוח הקודש".
== אטימולוגיה ==
[[אל]] הוא למעשה שם תואר שבא לתאר את הר'''א'''שית '''ל'''עשייה - ואם כן בהקשר מסויים הראשית לעשייה בכלל הוא בנקודת ההתחלה של היקום כלומר הוא בכלל הבורא - אבל בהקשר היומיומי, נוכל לומר שהתואר "[[אל]]" - בא לתאר את מקור הרעיונות שלנו. והסיבה לכך היא שללא רעיונות לא יכולנו לעשות כלום - ולמעשה מהם מתחיל הראשית לעשיה שלנו - כלומר היכולת לבחור בין רעיון אחד למשנהו ולהתחיל לפעול בעצם. ובניגוד לדתות אחרות שמנסות להניק לו צורה - לנו ברור שכמו שלמילים שכל או הויה או מציאות או או רעיון - אין להם צורה אך הם עדיין נתפסים בשכל - כך גם המושגים ביחס להנהגות האל - באים לתאר הנהגות ואין להם שום צורה מגושמת אלא רעיונית בלבד.
 
בכינוי "אלה" משתמשים כיום גם כדי לכנות נשים המתקרבות בתכונותיהן, באופן מטאפורי, לשלמותלדמות אלוהית ונשגבת. אזכורים לכך מופיעים בספרות, למשל, אצל [[ויליאם שייקספיר|שייקספיר]] ב"[[חלום ליל קיץ]]" כפיתוי, אך גם כביטוי להערצת הגבר את האישה.
== סיבת הטעות בתיאור "אלה" ==
כיוון שהאל הוא מושג שמתאר כאמור את מקור הרעיונות שלנו - והוא נותן לנו רעיונות - ונתינה היא עניין שעיקרו זכרי עניין שמועבר כמו זיכרון, לכן נהוג לייחס לאל תואר זכרי בעוד שנקבה מלשון נקב היא עניין שעיקרה לקבל או להכיל על מנת שהיא תיתן פרי בטן למשל.. וכיוון שאנחנו מעבדים את הרעיונות ואנחנו משיגים את הפירות - כלומר את המסקנות - לכן אנחנו ביחס לאל - אנחנו הנקבה והאילו הוא הזכר שנותן.
 
== הסטוריה ==
בקיצור האמונה בקיומה של אלה, ישות אלוהית עצמאית שה[[מגדר]] המיוחס לה הוא [[נקבה]], התקיימה בפוליתאיזם בלבד, בעוד הדתות המונותאיסטיות מתייחסות לאל כאל מושג [[זכר]]י.
 
== מונותאיסטים לעומת פוליתאיסטים ==
האנשים המזדהים עם קיום האל מתחלקים בין [[מונותאיזם|מונותאיסטים]] המאמינים בקיום אל אחד שהוא גם האלוה - אלוהים וגם הבורא וגם המהווה של המציאות כולה כל רגע, וגם מקור הרעיונות שלנו כאמור לבין [[פוליתאיסטים]] המאמינים באלוהים שהוא כביכול מעין ריבוי אלים העובדים כאחד. אבל כיוון שלא ניתן להוכיח שיש יותר ממקור רעיונות אחד או יותר מבורא אחד לכן זה כנראה פחות חשוב לעסוק בזה - כי אם הוא אלוה או אלוהים - המזדהים עם קיומם יאמרו אנחנו רוצים לחיות כרצונו או כרצונם של אלוהים - כך שזה לא משנה מבחינתם. כי האלוהים וודאי פועל כאחד - ואם כן הוא יודע מה הכי טוב וממילא הם ירצו לחיות כרצונו.
 
== מילים קרובות עם טעות דומה ==
על אף שה[[יהדות]] וה[[נצרות]] הן דתות מונותאיסטיות, ובהן מקום לאל אחד (שבמגדרו אינו נקבי), גם בדתות אלה יש שסברו כי יש מושגים המרמזים על נקביות של האל: אם ביהדות קיים מושג ה"[[שכינה]]", ואם בנצרות שקיים המושג "[[רוח הקודש (נצרות)|רוח הקודש]]" שהיא חלק מ[[השילוש הקדוש]] של "האב, הבן ורוח הקודש".
 
אבל כמובן שמה ששוכן הוא צריך להיות מוכל במשהו ואם כן שוב מדובר בבחינה זכרית מוכלת ולא בבחינה נקבית המכילה. וכן רוח הקודש היא שורה לטענתם בתוך אדם שפועל נכון - ואם כן גם הוא בחינה זכרית מוכלת.
 
== הקשרים נוספים לתואר "'''אֵלה'''" ==
בכינוי "אלה" משתמשים כיום גם כדי לכנות נשים המתקרבות בתכונותיהן, באופן מטאפורי, לשלמות אלוהית ונשגבת. אזכורים לכך מופיעים בספרות, למשל, אצל [[ויליאם שייקספיר|שייקספיר]] ב"[[חלום ליל קיץ]]" כפיתוי, אך גם כביטוי להערצת הגבר את האישה.
 
==ראו גם==