לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מניהיקי"

נוספו 2 בתים ,  לפני 10 חודשים
מ
שלטונות צרפתים -> שלטונות צרפתיים (דרך WP:JWB)
מ (הוספת קישור ליוקר המחיה)
מ (שלטונות צרפתים -> שלטונות צרפתיים (דרך WP:JWB))
מקובל לחשוב שה[[פולינזים]] ישבו במניהיקי החל משנת [[900]] או [[1000]] לספירה. הם ערכו מסעות ימיים להשגת מזון ואף הגיעו עד ל[[ניו זילנד]]. האירופאי הראשון שהגיע לאי היה כנראה הנווט ה[[פורטוגל|פורטוגזי]] פדרו פרננדז דה קוויריוס (Pedro Fernandes de Queirós) שגילה את האי ב-[[1606]] וקרא לו בשם Gente Hermosa ("אנשים יפים"). ב-[[13 בנובמבר]] [[1822]] נראה האי על ידי הספינה האמריקנית "גוד הופ" (Good Hope) ורב החובל שלה קרא לו בשם אי האמפרי (Humphrey Island). ב-[[1928]] ספינת ציידי הליוויתנים "גנגס" (Ganges) עברה ליד האי וצוותה קרא לו בשם אי גנגס הגדול (Great Ganges Island). בהמשך חלפו לידו ספינות נוספות שקראו לו בשמות שונים ולמרות זאת נקרא כיום האי בשמו המאורי המקורי. יש שתי הצעות למשמעות השם: האפשרות הראשונה היא "סירת קאנו שעולה על החוף" והאפשרות השנייה היא שתושביו הראשונים של האי הגיעו מהאי [[מניהי]] (Manihi) שב[[איי טואמוטו]] שב[[פולינזיה הצרפתית]] והאי נקרא פשוט מניהי הקטן – מניהיקי.
 
ב-[[1899]] התנגדו חלק מתושבי האי לפעולתם של ה[[מיסיון|מיסיונרים]] והם הגיעו להסכם עם השלטונות הצרפתיםהצרפתיים ב[[טהיטי]] שהאי יסופח אליהם. בתגובה נשלחה ספינה אך המיסיונרים במניהיקי הניפו את הדגל הבריטי והספינה שבה לטהיטי מבלי לעגון בחוף. ב-[[9 באוגוסט]] [[1889]] הוכרז האי כשטח חסות בריטי וב-[[1901]] נכלל האי בשטחה של [[ניו זילנד]]. החל משנת [[1822]] תבעה [[ארצות הברית]] את הריבונות על האי ובשנת [[1980]] נחתם הסכם בין ארצות הברית לבין איי קוק, לפיו ארצות הברית מכירה בריבונותם של איי קוק במניהיקי ובשלושה איים נוספים.{{הערה|1=[http://nzetc.victoria.ac.nz/tm/scholarly/tei-KloDisc-t1-body-d4.html Discoverers of the Cook Islands and the Names They Gave – 4. Manihiki]}}
==גאוגרפיה==
מניהיקי ממוקם בפסגתו של הר תת-מימי בגובה של 4000 מטרים מעל קרקעית האוקיינוס. האי הוא אטול ברוחב 10 ק"מ המורכב מ-43 [[איון (גאוגרפיה)|איונים]] הפזורים לאורך ה[[שונית]]. השונית מהווה אתר צלילה מגוון ובית לאלמוגים ודגים טרופיים מסוגים שונים. האטרקציה העיקרית של האי היא צלילה. קיימת פעילות דיג ענפה מחוץ לשונית וסוגי הדגים השכיחים הם [[טונה זהובה]] ו[[דאוניים]]. האי ידוע בשל תעשיית ה[[פנינה|פנינים]] השחורות שלו וחוות גידול פזורות סביב ללגונה. החווה הגדולה ביותר מחזיקה 250,000 צדפות המייצרות פנינים.