לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הרברט לנגה"

נוספו 218 בתים ,  לפני שנה
==פשעים נגד האנושות==
 
לנדהלנגה פלש לפולין יחד עם [[אייזנצגרופן]] נוימן מיד עם התחלת המערכה על פולין בספטמבר [[1939]]. ב-[[9 בנובמבר]] 1939, בעקבות הניצחון הגרמני, הוא קודם לדרגת אס-אס [[אונטר-שטורמפיהרר]] (מקביל לסגן משנה) ונהיה לאחראי על הגסטאפוה[[גסטאפו]] בפוזנןב[[פוזנן]]. בשנת [[1940]] פיקד על יחידה מיוחדת שנקראה על שמו, זונדרקומנדו לנגה, תפקיד היחידה היה לרצוח אנשים מעוררים [[מחלת נפש|וחולים בנפשם]] וזאת בעקבות פקודה שניתנה על ידי [[וילהלם קופה]]. כבר באמצע שנת 1940, יחידתו של לנגה "התמחתה" בהריגת אנשים במשאית-גז, משאית שצינור הפליטה שלה חובר לתא המטען שלה. אל תא המטען הוכנסו הקורבנות ואנשי האס האס התניעו את המשאית מבלי לנסועלהסיעה ולחצו על דוושת הגז. קודם לשיטת הריגה זו, הקורבנות נורו בעורפיהם. המשאיות עברו בין בתי חולים ולקחו משם את הלוקים בנפשם, הגז הרעיל שהוחזר לתא המטען של המשאיות היה [[פחמן חד-חמצני]].
 
לאחר קידומו לדרגת אס-אס [[אובר-שטורמפיהרר]] (סגן) ב-[[20 באפריל]] 1940, יחידתו הוצבה במחנהב[[מחנה הריכוז סולדאו]]. בדצמבר [[1941]] לנגה קודם פעם נוספת והיה לאס-אס [[האופטשטורמפיהרר]] (דרגה המקבילה לסרן) ומונה לפקד על מחנה ההשמדה [[חלמנו]] על ידי מפקד [[משטרת הביטחון]] והאס דה בפוזנן, [[ארנסט דמזוג]]. יחידתו הייתה אחראית על רצח של כ-100,000 היהודים מורתגאומ[[ורתגאו]] ומגטוומ[[גטו לודז']]. מאפריל [[1942]] שם היחידה של לנגה שונה ל"יחידת קולמהוף" (שמה הגרמני של העיר חלמנו) ואופן הפעולה שלה, שיטת רצח האסירים, שונה בהתאם. לנגה הורה על הקמת בורות שריפה שיחליפו את [[קבר אחים|קברי האחים]]. [[הנס בותמן]] ירש את מקומו והמשיך את רצח היהודים ושאר האסירים במחנה. לכל הפחות מספר הקורבנות של מחנה חלמנו עומדנאמד על כבכ-152,000 איש, אולם השלטונות במערבב[[מערב גרמניה]] ציינו במשפטב[[משפט חלמנו]] כי מספר הנרצחים נאמד בכ-180,000 איש.
 
לאחר שלנגה סיים את תפקידו במחנה חלמנו הוא הגיע אל [[המשרד הראשי לביטחון הרייך]], שם שירת תחת [[ארתור נבה]] כחוקר פשעיםפלילי. עם סיום פועלו במשרד זה נשלח אל [[הבלקן]] כדי לסייע לצבא הגרמני לדכא את מרד הפרטיזניםה[[פרטיזנים]]. בעקבות [[קשר העשרים ביולי]], הניסיון להתנקש בחייו של [[היטלר]] על ידי קצינים נאצים בכירים, הוחזר לגרמניה וסייע ללכוד את הקושרים. חקירת הנוגעים לקשר לרצח הובילה לקידום נוסף שלו, הפעם לדרגת אס-אס [[שטורמבאנפיהרר]].
 
לנגה מת בעת [[המערכה על ברלין]], בברנאוב[[ברנאו שליד ברלין]] ב-20 באפריל [[1945]].
 
==הערות שוליים==