לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הוויכוח הגדול"

מ
אין תקציר עריכה
מ (←‏קישורים חיצוניים: תבנית YNET, הגהה)
מ
 
'''הוויכוח הגדול''' (ב[[אנגלית]]: '''The Great Debate''') הוא כינויו של [[ויכוח]] פומבי שהתקיים בשנת [[1920]] בין ה[[אסטרונום|אסטרונומים]] [[הרלו שפלי]] ו[[הבר קרטיס]] לגבי [[מבנה היקום]]. שפלי טען כי [[היקום]] אינו גדול בהרבה מ[[שביל החלב]] ואילו קרטיס חשב ששביל החלב הוא רק [[גלקסיה]] אחת מני רבות. הוויכוח הוכרע רק לאחר מספר שנים כאשר [[אדווין האבל]] מדד את המרחק ל[[גלקסיית אנדרומדה]] ומצא שהיא נמצאת בוודאות מחוץ לשביל החלב.
 
==הוויכוח==
עד ל[[שנות ה-20 של המאה ה-20]] היו גודלו של היקום ומבנהו, מהותן של ה[[גלקסיה|גלקסיות]], והמרחקים ביניהן, נושא לוויכוח בקרב הקהיליה האסטרונומית. רבים מן הקהילייה המדעית סברו כי ה[[ערפילית|ערפיליות]] הספירליות, בהן ניתן היה להבחין היטב ב[[טלסקופ]]ים של אותה התקופה, הן גופים קטנים יחסית המצויים בתחומי [[שביל החלב]]. אחרים, לעומתם, סברו כי ערפיליות אלו הן גלקסיות בפני עצמן.
 
בשנת [[1920]] החליטה [[האקדמיה הלאומית למדעים (ארצות הברית)|האקדמיה הלאומית למדעים]] ב[[ארצות הברית]] לערוך ויכוח פומבי המכונה "הוויכוח הגדול" בין התומכים בשתי הדעות. את התומכים בדעה כי הערפיליות הן בתחומי שביל החלב ייצג האסטרונום הרלו שפלי, ואילו את המתנגדים לה ייצג האסטרונום הבר קרטיס. ב-[[26 באפריל]] 1920, באולם במוזיאון ה[[סמית'סוניאן]], הציגו הצדדים את עמדתם{{הערה|1=[http://antwrp.gsfc.nasa.gov/diamond_jubilee/papers/trimble.html הטענות המרכזיות של הצדדים ב"וויכוח הגדול"] {{אנגלית}}}}.
 
שפלי הבין עוד קודם לעימות הפומבי כי [[השמש]] אינה מצויה במרכז שביל החלב, אלא בשוליו, ורחוקה מאוד מלהיות מרכז היקום. כן גילה כי שביל החלב גדול בהרבה משסברו בעבר. לאור תגלית זו סבר כי אך הגיוני הדבר ששביל החלב, הגדול בהרבה משחשבו, מכיל גם את הערפיליות, וכי היקום אינו גדול בהרבה משביל החלב. עד לאותה תקופה, כל הערפיליות הספירליות שנצפו נמצאו בשולי שביל החלב או בסמוך לשוליו. שפלי טען כי לו היו הערפיליות ממלאות את היקום ונמצאות הרחק משביל החלב, היה עליהן להיות מפוזרות בצורה שווה בכל הכיוונים ואין סיבה שהן ייעדרו מכיוון מסוים{{הערה|1=היום ידוע שהגלקסיות לא נראות בכיוון מרכז שביל החלב עקב בליעת האור החזקה על ידי הגז שנמצא שם. קרטיס העלה את אפשרות בליעה האור אך לא הבין את המנגנון.}}. מכאן הסיק שפלי את המסקנה (שכיום ידוע שהיא שגויה) כי הערפיליות נוצרות בשולי שביל החלב, ונודדות, תוך שינוי צורה, למרכזו. בנוסף, טען שפלי שאם "ערפילית אנדרומדה" (גלקסיית אנדרומדה) דומה בגודלה לשביל החלב, הרי שמרחקה מאתנו אמור להגיע לסדר גודל של {{SN||8}} [[שנת אור|שנות אור]], מרחק שנראה גדול מדי עבור האסטרונומים בני התקופה. אולם, הטעות המרכזית של שפלי הייתה ההסתמכות על תצפיותיו של אסטרונום בשם [[אדריאן ואן מאאנן]] שטען כי צפה בסיבובה של גלקסיית אנדרומדה על צירה, ואם אכן הייתה תצפית זו נכונה, הרי שתנועתה של הגלקסיה מהירה מ[[מהירות האור]], דבר שכבר אז היה ידוע כבלתי אפשרי. כיום ידוע כי תצפיתו של ואן מאאנן הייתה שגויה.