לדלג לתוכן

פולקה – הבדלי גרסאות

נוספו 104 בתים ,  לפני שנה
אין תקציר עריכה
[[קובץ:Polka 1848.jpg|שמאל|ממוזער|200px|[[איור]] מ-[[1848]] המציג ריקוד פולקה כפרי]]
'''פולקה''' הואהיא [[מחול|ריקוד]] שמוצאו ב[[בוהמיה]] (ב[[צ'כיה]] של היום). הריקוד הומצאהופיע לראשונה בשנות השלושים של [[המאה ה-19]]. השםמקור נובעהשם מהשפהבשפה ה[[צ'כית]] בה "פולקה" פירושו "חצי", זאת עקב הצעדים הקטנים המאפיינים ריקוד זה, המכונים "חצי צעד".
 
הריקוד העממי התפרסם מאוד והגיע במהרה לסלונים של אירופה המערבית ולאמריקה בהופכו מ[[ריקוד עם]] ל[[ריקוד סלוני]]. הריקוד שולב גם ביצירות [[מוזיקה קלאסית]] בעיקרכגון על ידי [[בדז'יך סמטנה|סמטנה]] שהכניס פולקות לב[[אופרה]] שלו "הכלה המכורה".
 
מבחינה מוזיקלית לפולקה יש [[משקל (מוזיקה)|משקל]] זוגי ו[[מפעם|טמפו]] מהיר. קיימת גם פולקה-[[מזורקה]] שבה המשקל הוא משולש עם דגש על התו השלישי.
== הסטוריה ==
 
השם "פולקה", מקורו בשפה הצ'כית במילה "pulka" שפירושה חצי, כאשר הכוונה לצעדים הקטנים ("חצאי צעדים") של הריקוד. יש הטוענים שמקור השם הוא בקצב - ב[[טמפו]] של הריקוד שהוא קצב של חצי - 2/4. סברה פחות מקובלת על החוקרים היא שמקור השם במילה "פולניה" (אשה ממוצא פולני) בשפה הצ'כית, זאת כדיבמטרה לנכס את הפולקה למורשת התרבותית הפולנית.
 
המצאת הריקוד מיוחסת לרקדנית עממית בוהמית בשם אנה סלזקובה - Anna Slezakova, בשנת 1830, בבוהמיה. מורה וחוקר המוזיקה יוסף נרודה - Josef Neruda, ראה ושמע את הרקדנית, רשם את התווים והחל מלמד את תלמידיו את צעדי הריקוד. חוקרים אחרים שוללים סיפור זה וטוענים שמקור הפולקה הוא בריקוד עממי כפרי בבוהמיה. בכל אופן, הריקוד זכה להצלחה גדולה וכבר בשנת [[1835]] הופיע במועדוני הריקודים בעיר [[פראג]] וב-[[1839]] בעיר הבירה [[וינה]]. שנה לאחר מכן, ב-[[1840]], הוא הפך לריקוד האופנתי ביותר ב[[פריס]] וב[[לונדון]] ובשנת [[1844]] הופיע בארצות הברית. הפופולריות של הריקוד הייתה כה גדולה, עד כי אותה תקופה כונתה "תקופת הפולקומניה".
 
בהדרגה, לקראת סוף המאה ה-19, הפופולריות של הריקוד החלה שוקעת. תהילתה של הפולקה עלתה שוב לאחרבמאה [[מלחמת העולם השניה]]ה-20, ביחוד עקב גל הפליטיםהמהגרים שזרמו ממזרח אירופה, ביחוד מפולין, לארה"ב ול[[דרום אמריקה]].
 
== הפולקה במוזיקה הקלאסית ==
 
החל ממחצית השניה של המאה ה-19, מספר מלחינים השתמשו בקטעי פולקה לתוך יצירותיהםביצירותיהם. באופן כללי, הפולקה במוזיקה הקלאסית, מורכבת מפתיחה של מספר צלילים מהירימהירים ולאחריהם, שני נושאים מוזיקליים ברצף, במקצב הפולקה. בהמשך, מופיע [[טריו]] המורכב אף הוא משני נושאים ברצף ולבסוף, חזרה על שני הנושאים הראשונים.
המלחין [[בדז'יך סמטנה]] השתמש בפולקה במערכה הראשונה של האופרה "הכלה המכורה". גם [[אנטונין דבוז'אק]] השתמש בקטעי פולקה בחלק מיצירותיו. מלחיני הואלסים המפורסמים של וינה, משפחת שטראוס, כתבוחיברו גם פולקות רבות, במקצב המקורי שלהם של 2/4 אך גם במקצב של 3/4. ביניהן, הפולקה המפורסמת של [[יוהאן שטראוס הבן]] - Tritsch-Tratsch Polka. במחצית הראשונה של המאה ה-20, אנו יכולים למצוא עדיין פולקות ביצירותיהם של [[סטרבינסקי]] ו[[שוסטקוביץ']].
 
== הפולקה בארצות הברית ==
 
הפולקה הגיעה לארה"ב עם גלי העליהההגירה ממזרח אירופה בתחילת המאה ה-20. להקות הפולקה הראשונות החלו להופיע כבר בשנות ה-20 של המאה, ביחוד בעיר [[קליבלנד]] שהפכה למרכז מוזיקת הפולקה בארה"ב.
 
למרות מוצאה הצ'כי, הפולקה אומצה על ידי קהילות מהגרים רבות בארה"ב וביחוד על ידי המהגרים מפולין, אשר החלו לראות בריקוד ובמוזיקת הפולקה חלק מהמורשת התרבותית שלהם. בעיר [[שיקגו]] הוקמה "האגודה הבינלאומית לפולקה" כחלק ממאמץ שמירת מורשת תרבותית זו. אך גם קהילות אחרות אימצו את הפולקה כחלק מתרבותן. כך נוצרו גם תת-סוגים שונים ורבים של פולקה כגון פולקה סלובקית, פולקה נורווגית, פולקה-מזורקה ועוד. באיזורים שונים של ארה"ב נוצרו תת-סוגי פולקה אזוריים כמו פולקה-שיקגו, פולקה טקסס ועוד. פסטיבלי ותחרויות פולקה נערכו במקומות רבים בארה"ב.
 
בשנת 1985, החלו בחלוקת [[פרס גראמי]] למבצעי ואלבומי פולקה. הזוכה הראשון היה פרנקי ינקוביץ' (Frankie Yancovic) אשר הוכתר באותה שנה גם כ-"מלך הפולקה" (במשך השנים היו מבצעי פולקה נוספים שקיבלו את אותו תואר). אחד מעשרת שיאני פרסי גראמי עד ימינו, הוא ג'מי סטור (Jimmy Sturr) אשר אלבומי הפולקה שלו זכו ב- 18 פרסי גראמי. בשנת 2009, בוטל פרס גראמי למוזיקת פולקה ומאז, הפופולריות של סוגת מוזיקה זו הלכה ושקעה. אך גם היום, עדיין קיימים מבצעי פולקה בודדים, בעיקר בקליבלנד ובטקסס. בטקסס גם קיים המוזיאון למוזיקת פולקה - Texas Polka Music museum.
 
==לקריאה נוספת==