לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "ציון פלמסטיד"

הוסרו 2 בתים ,  לפני 6 חודשים
מ
(בימנו => בימינו)
מ (בוט החלפות: צוי\1)
 
'''ציון פלמסטיד''' (באנגלית '''Flamsteed designation''') הוא שיטת מתן כינויים ל[[כוכב|כוכבי השמיים]] שהומצאה על ידי ה[[אסטרונום]] ה[[צרפת]]י [[ז'רום לאלנד]] בסוף [[המאה ה-17]]. השיטה הופיעה לראשונה בתרגום לצרפתית של אטלס הכוכבים מאת [[האסטרונום המלכותי]] הבריטי [[ג'ון פלמסטיד]], ושפורסם על ידי [[איזק ניוטון]] ו[[אדמונד היילי]] ובניגוד לרצונו של פלמסטיד, בשם "Historia Coelestis Britannica". השיטה מבוססת על מספור הכוכבים של כל [[קבוצת כוכבים]] ממערב למזרח, על פי ה[[עלייה ישרה|עלייה הישרה]] שלהם ואחרי המספר בא השם בלטינית של קבוצת הכוכבים לה שייך הכוכב, בנטיית השייכות. בעברית נהוג לתרגם את שם הקבוצה ולהשתמש בצורת השייכות (לדוגמה, Cygni{{כ}} 61 - [[61 בברבור]]).
 
הקטלוג המקורי של פלמסטיד הכיל 2554 כוכבים וזכה לפופולריות ב[[המאה ה-18|מאה ה-18]] אך בימינו משתמשים בו כמעט רק עבור כוכבים שאין להם [[ציון באייר]] ולעיתים גם עבור כוכבים בעלי ציון באייר הכולל סימוני משנה (למשל <math>\rho^1</math> בסרטן נקרא לעיתים [[55 בסרטן]]). מכיוון שפלמסטיד צפה בכוכבים מ[[אנגליה]] הקטלוג לא כלל את הכוכבים של קבוצות הדרום. בשנת [[1874]] פרסם האסטרונום בנג'מין גולד קטלוג כוכבים של שמי הדרום בשם "אורנומטריה ארגנטינה", ובו צויינוצוינו כוכבי הדרום על פי השיטה של ג'ון פלמסטיד. ציון זה של כוכבי הדרום לא זכה לפופולריות ונעלם, למעט הכוכב 82 בארידנוס והצביר [[47 בטוקאן]], ששמרו על הציון שניתן להם על ידי גולד.
 
בשל [[נקיפת ציר כדור הארץ]] סדר הכוכבים ממזרח למערב משתנה באיטיות כך שבמספר מקרים ציוני פלמסטיד לא תואמים את סדר הכוכבים. בשל שינויים בהגדרת הגבולות של קבוצות הכוכבים עברו מספר כוכבים בעלי ציון פלמסטיד לקבוצה אחרת ולמרות המעבר נשארו שמות הכוכבים ללא שינוי וכך למשל הכוכב 10 ב[[הדובה הגדולה|דובה הגדולה]] נמצא למעשה בשטחה של קבוצת [[לינקס (קבוצת כוכבים)|לינקס]] בעוד שהכוכב 41 בלינקס נמצא בקבוצת הדובה הגדולה. כמו כן פלמסטיד עצמו הכניס טעויות לקטלוג. בשל זיהוי שגוי של [[כוכב לכת|כוכב הלכת]] [[אורנוס]] ככוכב רגיל הוא נתן לו את הציון 34 בשור. הכוכב שזכה לציון 3 בקסיופאה לא זוהה מעולם ומשערים שפלמסטיד צפה בהופעתה של [[סופרנובה]] ששרידיה מהווים את [[קסיופאה A]].