לדלג לתוכן

חישוב הקץ – הבדלי גרסאות

הוסרו 1,673 בתים ,  לפני שנתיים
קיצור והסרת כפילות.
מ (יתכן-ייתכן (דרך WP:JWB))
(קיצור והסרת כפילות.)
 
==איסור חישוב הקץ==
דעתם של [[חז"ל]] לא הייתה נוחה מפעילותם של מחשבי קצין, ואמרו "תיפח עצמן של מחשבי קיצין" ומנמקים זאת: "שהיו אומרים כיון שהגיע את הקץ ולא בא - שוב אינו בא" ([[מסכת סנהדרין]], צ"ז, ב'). ב[[מסכת דרך ארץ רבה]] נאמר: "רבי יוסי אומר, הנותן את הקץ אין לו חלק לעולם הבא".
 
ה[[רמב"ם]], ב[[איגרת תימן]] שלו, קובע: "עליך לדעת שהקץ על דרך האמת לא ייתכן לשום אדם לדעת אותו לעולם".
 
במסכת סנהדרין (צ"ז, א') מסופר על יחסו של [[רבי זירא]] למחשבי קיצין:
רבי זירא מצביע על העובדה שחלק מהותי מהקץ הוא היותו בלתי ידוע ובלתי צפוי, ולכן עצם פעולת חישוב הקץ מרחיקה אותו: ברגע שהקץ מתגלה, מיד הוא בטל ונדחה למועד בלתי ידוע אחר.
 
ב[[מסכת דרך ארץ רבה]] נאמר: "רבי יוסי אומר, הנותן את הקץ אין לו חלק לעולם הבא".
מקור נוסף במסכת סנהדרין (צז ע"ב) מופיע בשם ר' יונתן:<blockquote>{{ציטוט|תוכן=מאי ויפח לקץ ולא יכזב - אמר רבי שמואל בר נחמני אמר רבי יונתן: תיפח עצמן של מחשבי קיצין, שהיו אומרים: כיון שהגיע את הקץ ולא בא - שוב אינו בא. אלא חכה לו, שנאמר אם יתמהמה חכה לו. שמא תאמר אנו מחכין והוא אינו מחכה - תלמוד לומר ולכן יחכה ה' לחננכם ולכן ירום לרחמכם. וכי מאחר שאנו מחכים והוא מחכה, מי מעכב? - מדת הדין מעכבת, וכי מאחר שמדת הדין מעכבת, אנו למה מחכין? - לקבל שכר, שנאמר אשרי כל חוכי לו.|מקור=|אנגלית=}}</blockquote>מכאן נראה שיש איסור לחשב את הקץ, ואף נאמרה קללה כלפי העושה זאת. הגמרא אף מסבירה שהבעיה בכך היא שאם הגאולה לא תבוא לפי החישוב, אנשים עלולים להתייאש מהגאולה. נראה שיש סיבה נוספת, שאם אנשים ידעו שממילא הקץ יבוא בזמן מסוים, הרי שהם לא יעשו שום השתדלות כדי לקרבו. עם זאת, אם מתגברים על הקשיים הללו, ייתכן ואף הגמרא תודה שאין איסור לחשב את הקץ ועל כך סמכו החכמים שנהגו כך.
 
ה[[רמב"ם]], ב[[איגרת תימן]] שלו, קובע: "עליך לדעת שהקץ על דרך האמת לא ייתכן לשום אדם לדעת אותו לעולם".
 
==מחשבי קיצין==
* [[שלמה מולכו]], בן [[המאה ה-16]], חישב את הקץ, וחזה כי המשיח יבוא בשנת [[1540]]. מולכו הועלה על המוקד שמונה שנים קודם למועד שחזה, ולא ראה בהתבדות תחזיתו.
* [[הגאון מווילנה]] ותלמידיו ראו בפסוק מ[[שיר השירים]] "קול התֹר נשמע בארצנו" (ב', י"ב) רמז לגאולה, ומתוך כך קבעו כי החל משנת [[ה'ת"ר]] ([[1840]]) זו תקופת [[אתחלתא דגאולה]] ועלו ל[[ארץ ישראל]]. בספר [[קול התור]] מנומק ההיתר שהורו לעצמם לחשב את הקץ: "מה שהזהירו ואסרו חז"ל שלא יחשבו את הקץ, הכוונה על מחשבי קצים גרידא בלי המעשים של איתערותא דלתתא משום שאינם מתחשבים עם האתחלתא דגאולה הבאה על ידי משיח הראשון- [[משיח בן יוסף]]".{{הערה|משום כך דברו חז"ל על 'תיפח רוחם של מחשבי קיצין' או 'תיפח עצמן (עצמותיהם) של מחשבי קיצין' בש"ס דסנהדרין (צז,ב) כי הלשון 'עצמותיהם' מורה על פי הגר"א כי הם החוטאים נגד "עצמות יוסף", שבזה צפון סוד משיח בן יוסף בפסוק "ויקח משה את עצמות יוסף עמו".}}
* רבי [[אברהם יעלין]], בן [[המאה ה-19]] ו[[המאה ה-20]], בספרו "גאולת ישראל" (שנכתב בשנת תרפ"ח), מוכיח כי התחלת ה[[ציונות]] היא קץ הגאולה בעזרת חישובי קיצים ע"פ [[ספר הזוהר]], דעת הגר"א ועל פי [[ספר דניאל]] ופירוש ה[[מלבי"ם]]. בחישובו, מביא הרב יעלין תאריכים רבים, בהם מתרחשים שלבים בגאולה, חלקם זמנים שעברו וחלקם זמנים עתידיים. אחד התאריכים שהוא מציב לגמר הגאולה הוא בשנת [[ה'תש"ח]], אולם בחודש טבת.{{הערה|{{קישור כללי|כתובת=http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?req=20460&st=&pgnum=52&hilite=|הכותב=|כותרת=גאולת ישראל - ילין, אברהם|אתר=|תאריך=}}}} הוא נפטר בשנת [[ה'תרצ"ה]] ([[1934]]), ולא ראה את קום [[מדינת ישראל]] שאירע בשנה זו, אולם מספר חודשים לאחר מכן.
* רבי [[אברהם אזולאי]] מחברון בספרו חסד לאברהם כותב שזמן קץ הגאולה תהיה בשנת [[ה'תש"ס|התש"ס]].
* דוגמה לעוסקים בחישובי קיצין הוא הרב [[חיים דוד הלוי]], ה[[רב]] הראשי של [[תל אביב]] בשנים [[1974]]–[[1997]], שעסק בחישובי קיצין וחזה שבסביבות שנת [[1990]] יתחיל עידן גאולה חדש.