לדלג לתוכן

פרס אובי – הבדלי גרסאות

הוסרו 7 בתים ,  לפני שנתיים
מ
אוף אוף->אוף - תיקון תקלדה בקליק
(אוף-ברודוויי ==> אוף ברודוויי)
מ (אוף אוף->אוף - תיקון תקלדה בקליק)
'''פרס אובי''' (ב[[אנגלית]]: '''Obie Award''') הוא פרס ה[[תיאטרון]] של [[אוף ברודוויי]] ושל אוף אוף ברודוויי, המוענק מדי שנה בחסות העיתון "[[וילג' ווייס]]" ל[[מחזה|מחזות]], [[שחקן|שחקנים]] ואנשי צוות. זהו פרס מקביל ל[[פרס טוני]], המוענק להפקות של [[תיאטראות ברודוויי|ברודוויי]].
== היסטוריה ==
יוזם הפרס היה אדווין (אד) פאנצ'ר, ה[[מוציא לאור]] של העיתון "וילג' ווייס", שטיפל בצד הכספי והעסקי של הפרויקט. הפרס מוענק משנת [[1956]]. בראשית דרכו, רק הפקות של אוף ברודוויי היו זכאיות להגיש מועמדות. החל משנת [[1964]], מתקבלות גם מועמדויות מטעם הפקות של אוף אוף ברודוויי.
 
למעט החריגים של פרס על מפעל חיים ופרס למחזה האמריקאי החדש הטוב ביותר, אין קטגוריות קבועות, ומרבית הזוכים מקבלים פרסים בקטגוריה ייחודית וחד-פעמית המוקדשת להם ולהופעתם (דוגמה לקטגוריה כזאת: [[גלן קלוז]] על הופעתה במחזה "חייו המיוחדים של אלברט נובס"). כפועל יוצא מכך ובניגוד למקובל בפרסים מסוג זה, אין הכרזה מוקדמת על מועמדים בכל קטגוריה, אלא הכרזה על הזוכים בלבד. פרסים שניתנו בעבר היו על משחק, בימוי, הפקה, עיצוב, ציון לשבח מיוחד ועל הצלחה מתמשכת. לא בכל קטגוריה מוענק פרס מדי שנה. "וילג' ווייס" מחלק מדי שנה גם מענקי אובי לקבוצות תיאטרון נבחרות, בסך כולל של 10,000 דולר. בנוסף, מחולק מדי שנה גם מענק על שם רוס ווטזסטון, הקרוי על שמו של עורך מדור התיאטרון של העיתון לשעבר, בסכום של 2,000 דולר, הניתן לתיאטראות המטפחים מחזות חדשים ומקוריים.