לדלג לתוכן

יושב ראש הכנסת – הבדלי גרסאות

אין שינוי בגודל ,  לפני שנתיים
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד עריכה מאפליקציית אנדרואיד
בתוקף תפקידו כיו"ר הרשות המחוקקת וכממלא מקום נשיא המדינה, יו"ר הכנסת הוא האדם השלישי ב[[סדרי קדימה ממלכתיים|סדרי הקדימה הממלכתיים]] בישראל,{{הערה|[http://mfa.gov.il/MFA_Graphics/MFA%20Gallery/Documents/Being_a_Diplomat2.pdf Being a Diplomat in Israel], [[משרד החוץ]], אוקטובר-נובמבר 2008; כללי הטקס בישראל, עמ' 13 {{אנגלית}}}} לאחר נשיא המדינה ו[[ראש ממשלת ישראל|ראש הממשלה]]. הוא אף זכאי להיקבר ב[[חלקת גדולי האומה]] ב[[הר הרצל]], כאחד מראשי המדינה. יושב ראש הכנסת מקבל עדכונים מודיעיניים שוטפים בלשכתו ומחזיק טלפון אדום לשעות חירום בלשכה.
 
תפקיד יושב ראש הכנסת הוא תפקיד ממלכתי. מרגע שנבחר על ידי הכנסת, הוא מחויב לכל חברי הכנסת מכל סיעות הבית במידה שווה אף על פי שהוא משתייך למפלגה מסוימת, לרוב המפלגה הגדולה בקואליציה. על פי הנוהג הממלכתי בישראל, גם סמכויות טקסיות וממלכתיות יש לבזרלפזר בין ראשי המדינה, ולכן פותח יושב ראש הכנסת את חגיגות [[יום העצמאות]] ב[[טקס הדלקת המשואות]] ב[[הר הרצל]] אשר ב[[ירושלים]]. בטקס לא נוכחים [[נשיא המדינה]] ו[[ראש ממשלת ישראל]].
 
יושב-ראש הכנסת, מתוקף תפקידו, מוזמן לכל האירועים והטקסים הממלכתיים ורשאי לנאום בהם אם רצונו בכך. הוא מקבל משלחות וראשי מדינות בכנסת כאשר הם מגיעים ומברך אותם במליאת הכנסת בעת שהותם, נוסע לכנסים ברחבי העולם ומשמש כנציג הכנסת והמדינה הבכיר ביותר במשלחת.
47

עריכות