לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "טבעות הכוח"

הוסרו 4 בתים ,  לפני שנה
מ
גנדאלף ⭠ גנדלף (באמצעות WP:JWB)
מ (גנדאלף ⇠ גנדלף (באמצעות WP:JWB))
מ (גנדאלף ⭠ גנדלף (באמצעות WP:JWB))
* נניה, טבעת האחלמה העשויה ממיתריל, נותרה תחת חסותה של [[גלדריאל]], גבירת [[לות'לוריין]], ואשתו של קלבורן, ממשפחת המלוכה של [[ממלכות הארץ התיכונה#דוריאת (נחרבה)|דוריאת]]. גלדריאל השתמשה בנניה כדי להדוף את פגעי הזמן מלות'לוריין, ולהשכין בה אושר ועליצות, בדומה לחיים ב[[ולינור]]. בנוסף, היא השתמשה בטבעת כדי להגדיל את כוח-המרפא שלה.
* ויליה טבעת הספיר, האדירה מבין השלוש, הייתה תחילה בידי ארניון [[גיל גאלאד|גיל-גלד]] (Erenion Gil-Galad), המלך העליון של בני הלילית של הארץ התיכונה. במלחמת [[הברית האחרונה]], שבה נלחמו בני הלילית לצד בני-האדם נגד צבאות סאורון, נהרג גיל-גלד. אבל לפני המלחמה, החליט גיל-גלד למסור אותה ל[[אלרונד]] [[חצי בן לילית]], שהיה אדון [[ממלכות הארץ התיכונה#אימלדריס/ ריבנדל|אימלדריס]] (Imladris), המכונה גם ריבנדל (Rivendel). גם הוא השתמש בכוח הטבעת להדיפת פגעי-הזמן ולריפוי.
* בטבעת האחרונה, נריה טבעת האודם, החזיק [[קירדן]] בונה-הספינות, אדון הנמלים האפורים, הטבעת נשארה אצל קירדן עד שבאו לארץ התיכונה ה[[איסטרי]]. מיד כאשר עגנו בנמלים האפורים, התיידד קירדן עם '''מיתרנדיר''', הידוע בכינויו [[גנדלף]] האפור אחד מן האיסטרי, והחליט למסור לו בחשאי את טבעת האודם, באומרו:"קח עתה את הטבעת ...כי טבעת האש היא זו, ובה ייתכן שתצית שוב לבבות לאומץ קדומים, בעולם אשר הצטנן"{{הערה| הסילמריליון, זמורה ביתן, עמוד 275.}} וקירדן הבטיח לגנדאלףלגנדלף שימתין לו בנמלים האפורים עד לעזיבתה של "האונייה האחרונה", שעליה הם יעקרו ביחד למערב.
 
=== שבע טבעות הגמדים ===
== טבעות-הכוח הפחותות ==
 
במכתבים שונים של טולקין, ואף בסיפורים עצמם, ישנם רמזים לכך שהיו עוד טבעות נוספות, מלבד ה-19 והטבעת האחת. מספרן אינו ידוע, אך ידוע שהיו אלה טבעות קדומות יותר שנוצרו על ידי חרשי ארגיון, כמעין ניסיונות לטבעות-הכוח האמיתיות שיבואו לאחר-מכן. הן נקראו "הטבעות הפחותות", ולא ידוע ממה היו עשויות או מה היה כוחן. אבל גנדאלףגנדלף הזכיר זאת והסביר לפרודו, ב[[שר הטבעות (ספר)|שר הטבעות]]{{הערה|חבורת הטבעת, עמוד 56.}}, כי לכל טבעות-הכוח שנוצרו יש דרגות שונות, יש תקפות יותר ויש תקפות פחות. אלה שנטמן בהן כוח-קסם חלש, נועדו לניסיון לפני שאומנות החישול תבוא לשיא שכלולה. בעיני בני הלילית הצורפים זה עניין של מה בכך - אך לבני-האדם הן עלולות להזיק, לדעתו. אבל הטבעות הגדולות (19 טבעות הכוח), אלו טבעות בעלות עוצמה אמיתית.
 
מכיוון שהכוח של טבעות אלו חלש יחסית, אין הרבה מידע על גורלן.