לדלג לתוכן

דונטו ברמנטה – הבדלי גרסאות

מ
הוספת קישור לצפון איטליה
מ (הוספת קישור לצפון איטליה)
ברמנטה נולד למשפחת איכרים בכפר מונטה אברואלדו סמוך לאורבינו. הוא עסק תחילה בציור והיה מתפרנס מציור [[פרסקו|פרסקאות]] (ציורי קיר) כאשר הכיר והתלמד אצל הציירים [[מלוצו דה פורלי]] ו[[פיירו דלה פרנצ'סקה]]. ברמנטה חי ועבד ב[[מילאנו]] בין השנים 1499-1477 ועבד על פרויקטים רבים. הוא תכנן ושיפץ כנסיות וחלקים שונים של כנסיות באזור מילאנו. בין השאר עבד על תכנון המגדל של קתדרלת מילאנו יחד עם [[לאונרדו דה וינצ'י]]. הקריירה של ברמנטה התקדמה במילאנו והוא היה לאדריכל החצר של הדוכס [[לודוביקו ספורצה]] עד [[1499]] כאשר עבר ל[[רומא]].
 
עבודותיו ברומא היו פחות קישוטיות ומעוטרות כפי שאופיינו בצפוןב[[צפון איטליה]]. הוא הושפע מאוד [[אדריכלות רומית|מהאדריכלות הרומית]] והחל לתכנן בצורה נקייה והרמונית יותר, כמאפיין את [[אדריכלות הרנסאנס]]. הפרויקטים המוכרים ביותר שלו ברומא מאותה תקופה הם [[מנזר סנטה מריה דלה פאצה]], [[הטמפייטו של סן פייטרו אין מונטוריו]] ו[[סנטה מריה פרסו סן סטירו]] ב[[מילאנו]].
 
בין השנים [[1513]]-[[1503]] עבד עבור ה[[אפיפיור]] [[יוליוס השני]] ותכנן מספר פרויקטים בוותיקן ביניהם בית המשפט ו[[ארמון קפריני]]. המבנה החשוב ביותר אותו תכנן היה [[כנסיית סן פייטרו]] על חורבות [[הבזיליקה של קונסטנטינוס]] שעמדה שם קודם, עוד מתקופת הקיסר [[קונסטנטינוס]]. ברמנטה נפטר בטרם השלים את מבנה חשוב זה. כנסיית סן פייטרו הושלמה לאחר מכן על ידי כמה אדריכלים שונים והתכנון המקורי שונה מספר פעמים.