לדלג לתוכן

אללה – הבדלי גרסאות

נוספו 26 בתים ,  לפני שנתיים
קוראן ==> הקוראן
(קוראן ==> הקוראן)
(קוראן ==> הקוראן)
* עבד אל-ג'באר, عبد الجبّار, כלומר, עבד הגיבור.
 
גם לפני קבלת האסלאם האמינו תושבי [[מכה]] באל ששמו "אללה" (שם אבי הנביא [[מוחמד]] הוא [[עבדאללה בן עבד אל-מטלב]]), והוא נחשב לאל הראשי בפנתאון האלים של מכה, אל הירח. היו לו שלוש בנות: אללאת, עזא ומנאת. 3 האלות נזכרות ב[[הקוראן|קוראן]] בסורת אלנג'ם "הכוכב" "اللاتَ وَالْعُزَّى وَمَنَوةَ", החל מפסוק 20.
 
== שמותיו של אללה ==
לאורך ההיסטוריה המוסלמית התקיימו גם תפיסות אחרות באשר לדמותו של אללה. זרם [[אל-מג'סמה]] ([[:ar:مجسمة|المجسمة]]) שפירושו "המגשימים" או "הגורסים גשמיות", טען שהאל דומה לאדם הן בצורתו החיצונית והן בתכונותיו האחרות. כדי לחזק את הטענה הזאת, הם התבססו על מסורות ה[[חדית']] המיוחסת לנביא [[מוחמד]], ואשר נאמר בה שהאדם נברא בצלם אלוהים, זוהי מסורת המקבילה לכתוב ב[[תנ"ך]], [[בראשית]] א, כ"ז. זרם אחר, שנקרא בשם וַחדת אל-וֻג'וּד (وَحدة الوُجود), כלומר "אחדות הקיום", טען שהאדם ואללה הם אחד ואי אפשר להפריד ביניהם. חלק מאנשי זרם ה[[מעתזלה]] (المعتزلة) גרסו כי אללה הוא טוב בהכרח, ועל כן יכול לברוא רק את הטוב שבעולם. הרוע, לפיכך, נובע ממקור אחר.
 
בתפיסה המוסלמית ה[[אסלאם סוני|סונית]] ההדרכה וההוראות האחרונות והמהימנות ביותר ניתנו ל[[מוחמד]] בערבית באמצעות המלאך ג'יבריל, מזוהה עם [[המלאך גבריאל]] במסורת היהודית והנוצרית. הוראות אלה שקובצו ב[[הקוראן|קוראן]] הן היחידות שיש לקבל כדבר האל.
 
לדעת המוסלמים, אף כי אללה יצר קשר קודם לכן עם [[נביאי ישראל]] ועם [[ישו]], היהודים והנוצרים עיוותו את הדברים. תפיסה זו באה לידי ביטוי ב[[שהאדה]]: "אין אל מלבד אללה ומוחמד הוא שליח אללה".