לדלג לתוכן

סטפן רובצקי – הבדלי גרסאות

הוסרו 2 בתים ,  לפני שנתיים
מ
(המלחמה הפולנית סובייטית ==> המלחמה הפולנית-סובייטית)
מ (בוט החלפות: ארג\1)
סטפן רובצקי נולד ב[[עיירה]] [[פיוטרקוב טריבונלסקי]] שבמרכז פולין. בעיירתו היה אחד ממארגניו של ארגון [[הצופים|צופים]] חשאי ששימש ככר לפעילות לאומנית פולנית, כאשר מולדתו הייתה מחולקת בין [[רוסיה]], [[גרמניה]] ו[[האימפריה האוסטרו הונגרית]]. במהלך [[מלחמת העולם הראשונה]] גויס רובצקי ל[[הצבא האוסטרו-הונגרי|צבא האוסטרו-הונגרי]], ולאחר מכן אל "הלגיון הפולני" של [[יוזף פילסודסקי]] אשר לחם לצדו של הצבא האוסטרו-הונגרי, אך שאף [[עצמאות|לשחרר]] ולאחד את פולין. רובצקי נכלא בשנת [[1917]] מאחר שסירב [[שבועת אמונים|להישבע אמונים]] לקיסר האוסטרו-הונגרי, ובפברואר [[1918]] שוחרר והצטרף בתחילה לצבא "פולנישה ורמאכט" שהוקם על ידי הגרמנים, ולאחר מכן ל[[צבא פולין]].
 
הוא נלחם ב[[המלחמה הפולנית-סובייטית|מלחמה נגד ברית המועצות]] בשנים [[1919]]–[[1921]], ולאחר מכן נותר בצבא והיה בין מקימי שבועון הצבא הפולני. בין [[1930]] ל-[[1935]] היה מפקד [[גדוד]] [[חי"ר]] באזור [[לשנו]]. מ-[[1939]] אירגןארגן את הגדוד הממוכן והממונע בוורשה. עם תחילת [[מלחמת העולם השנייה]] והפלישה הנאצית לפולין לחם עם גדודו, אם כי הגדוד מעולם לא הגיע לרמה של מיכון ושינוע הדרושה להכינו לקרב.
 
במהלך התבוסה הפולנית הצליח רובצקי להימנע מן השבי, ושב ל[[ורשה|וורשה]] באוקטובר [[1939]]. בשלב זה היה לאחד המפקדים (והחל משנת [[1940]] למפקד הראשי) של "Zwiazek Walki Zbrojnej"{{כ}} (ZWZ; "האיגוד למאבק מזוין"), אחד מהארגונים שהרכיבו את [[המחתרת הפולנית]], ארגון אשר נשמע להוראות [[הממשלה הפולנית הגולה]]. משנת [[1942]] כונה הארגון (לאחר שאיחד את כוחותיו עם מספר ארגוני מחתרת אחרים שפעלו על אדמת פולין) "[[ארמייה קריובה]]" ("צבא המולדת").