לדלג לתוכן

יום הנראות הביסקסואלי – הבדלי גרסאות

החלפות (צוין), סידור קטגוריות
(קישור לערך ראשי במקום לדף הפניה)
(החלפות (צוין), סידור קטגוריות)
הרעיון לקדם יום גאווה ייחודי לקהילה הביסקסואלית נולד בכינוס הארגון הביסקסואלי הוותיק בארצות הברית הקרוי כיום 'BiNet USA' אך נוסד בשם 'הרשת הביסקסואלית הרב-תרבותית של צפון אמריקה' (NAMBN). בוועידה הראשונה של הארגון שנערכה ב[[סן פרנסיסקו]] ב-1990 השתתפו למעלה מ-450 אנשים מ-20 מדינות בארצות הברית ומ-5 ארצות נוספות. בברכה ששלח ראש העיר לרגל הכינוס הכריז כי ב-[[23 ביוני]] אותה שנה יקיים יום גאווה ביסקסואלי עירוני.
 
בשנת 1999 צוייןצוין היום לראשונה באופן רשמי בכנס [[האיגוד הבינלאומי ללסביות, הומואים, ביסקסואלים, טרנס ואינטרסקס]] ב[[יוהנסבורג]] שב[[דרום אפריקה]]. מי שקידם את הרעיון היו שלושה פעילי זכויות בי-סקסואלים: וונדי קארי ממיין, מיכאל פייג' מפלורידה וגיגי רייבן ווילבור מטקסס. כך הסביר ווילבור: "מאז [[מהומות סטונוול|מרד סטונוול]], הקהילה ההומו-לסבית גדלה בעוצמה ובניראות. גם הקהילה הביסקסואלית התחזקה, אך במובנים רבים אנו עדיין בלתי נראים. גם אני מותנה על ידי החברה לתייג זוג שהולך יד ביד באופן אוטומטי כסטרייט או הומו, בהתאם למגדר המוערך של כל אחד". הרעיון בקיום יום גאווה ייחודי, בנפרד מהאירועים ה[[להט"ב]]יים הכלליים, בא בתגובה ל[[העלמה ביסקסואלית|מחיקה ביסקסואלית]] הנפוצה לא רק בחברה הכללית אלא לעיתים גם במרחבים להט"ביים. קארי, הסבירה כי התאריך ליום זה נבחר במידה מסוימת של אקראיות: "ישבנו באחד הכנסים הדו שנתיים והוצאנו קיטור. אני חושבת שהיה זה גיגי שאמר שצריך לערוך מסיבה. כולנו אהבנו את [[פרדי מרקיורי]], הביסקסואל הענק. יום ההולדת שלו היה בספטמבר, אז למה לא ספטמבר? רצינו יום שנופל על סוף השבוע כדי להבטיח שרוב האנשים יוכלו לעשות משהו. יום הולדתו של גיגי היה ב-23 בספטמבר, וזה נפל בסוף השבוע. אז, פוף! היה לנו יום!". כאמור, ועידת ה-ILGA העולמית נפלה על תאריך זה בשנה הראשונה בה צוייןצוין.
 
בתחילה צבר היום תאוצה רק באזורים עם נוכחות ביסקסואלית משמעותית, אולם כיום הוא מצוין ברחבי [[ארצות הברית]], [[קנדה]], [[אוסטרליה]], [[גרמניה]], [[יפן]], [[ניו זילנד]], [[שוודיה]], [[בריטניה]] ו[[ישראל]]{{הערה|{{דבר ראשון|ניצן צבי כהן|מחר בבוקר ייערך בת"א מצעד הגאווה לציון יום הנראות הביסקסואלי|34483|22 בספטמבר 2016}}}}. בשנת 2012 הכריזה מועצת העיר [[ברקלי (קליפורניה)|ברקלי]] ב[[קליפורניה]] על 23 בפברואר כיום המצוין באופן רשמי בעיר. ב-2013 נערך ב-23 בפברואר מפגש סגור בין נציגי ממשל לכ-30 פעילים ביסקסואליים במטרה לדון בסוגיות הרלוונטיות לקהילה זו. באותה שנה התייחס גם השר לענייני נשים ושוויון בבריטניה, ג'ו סווינסון, ליום הנראות ואמר: "אני מברך את יום הנראות הביסקסואלי המסייע להעלות מודעות לסוגיות הניצבות בפני אנשים ביסקסואלים, ומציע אפשרות לחגוג את הגיוון ולהתמקד ב-ב' שבלהט"ב".
==הערות שוליים==
{{הערות שוליים}}
[[קטגוריה:ביסקסואלים|*]]
 
[[קטגוריה:להט"ב]]
[[קטגוריה:ימי מודעות]]
[[קטגוריה:ביסקסואלים|*]]
[[קטגוריה:אירועים בחודש ספטמבר]]