לדלג לתוכן

תלות הדדית – הבדלי גרסאות

נוספו 172 בתים ,  לפני שנה
הצלת 4 מקורות והוספת 0 לארכיון.) #IABot (v2.0.1
מ (שינוי סדר הפרקים (בוט סדר הפרקים))
(הצלת 4 מקורות והוספת 0 לארכיון.) #IABot (v2.0.1)
== המודל של מיירסון וקייר ==
 
'''המודל של מיירסון ([https://web.archive.org/web/20131006211127/http://www.meyersonfoundation.org/drleemeyerson.html Lee Meyerson] ) וקייר ([https://web.archive.org/web/20131006211216/http://www.meyersonfoundation.org/drnancykerr.html Nancy Kerr])''' הוא תרשים שמורכב מארבעה מושגים דומים שמגדילים את הקונפליקט של עצמאות/תלות, למודל מרובע שכולל את האפשרויות תלות, עצמאות, תלות הדדית ומושג המהימנות (בתרגום אחר, "ניתן לסמוך") מוצג בציור 1.
[[קובץ:Model of interdependency.png|ממוזער|Model of interdependence according to Meyerson & Kerr(1987).]]
לכל אחת מהאפשרויות יש את היתרונות והחסרונות שלה, וכל אחת עשויה להיות טובה או נחשקת על ידי כל אדם, בהשגה של מערכות יחסים מספקות לשני הצדדים עם אנשים אחרים.
בצד החיובי של '''פינת התלות''' מוצאים את עצמם אנשים שמבינים, שהם בני אנוש בלבד וזקוקים לשמחות והסיפוקים שאנשים אחרים יכולים לספק, בעיקר כאשר העומס נהיה כבד. בצד השלילי של הפינה ממוקמים בני אדם שבוחרים עמדת התלות כדרך קבועה לתקשורת עם אחרים הסובבים אותם. אלו בני אדם שלא רגלים להתמודד בלי עזרה עם משימות.
 
'''בפינת העצמאות''' ממוקמים אנשים שמרגישים עצמאיים, אשר לוקחים אחריות על חייהם. הם מקבלים החלטות, מציבים מטרות, יוזמים ומבצעים פעולות ולוקחים אחריות על התוצאות לאותן פעולות מבלי לבקש עזרה או אישור מאחרים. הם שואבים כוח וביטחון מהידיעה, שהם יכולים לעשות דברים לבד. הם מתוגמלים בהשגת פרטיות. עצמאות מוחלטת עשויה לייצג התנהגות שלא מתחלקת עם אף אחד. על פי מיירסון (ו[https://web.archive.org/web/20131006211127/http://www.meyersonfoundation.org/drleemeyerson.html Lee Meyerson] ) וקייר ([https://web.archive.org/web/20131006211216/http://www.meyersonfoundation.org/drnancykerr.html Nancy Kerr]), זאת עמדה טובה לתפוס מדי פעם, אבל כעמדה קבועה, היא מבודדת ולא מספקת. בנוסף לכך, אם היא נלקחת לקיצוניות, גישת ה"אני אעשה מה שאני רוצה מתי שאני רוצה" או "אני רוצה לעשות את זה לבד" יכולה לגרום להתעלמות לא נאותה מרצונות וצרכים של אחרים. לפעמים, כאשר אדם נכה מתעקש לדחות עזרה, הוא יוצר חוסר נוחות משמעותי אצל אחרים.
 
'''בפינת המהימנות (אפשר לסמוך)''' נמצאים אנשים שמתפקדים טוב ובדרך כלל מוערכים מאוד על ידי עצמם ואחרים. אלו הם אנשים אחראים שניתן לסמוך עליהם. הם מבחינים ומגיבים לצורכי אחרים, מבלי לשאול מה הם יקבלו בחזרה. התרבות שלנו נותנת ערך רב לאנשים שהם מהימנים, ויש מקום בקטגוריה הזאת לאנשים עם מוגבלות, למרות שקיים קושי מסוים לבקש מאנשים עם נכויות לתמוך באלו שאינם מוגבלים.
61,483

עריכות