לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ציור איטלקי ברנסאנס"

הרנסאנס ==> רנסאנס
מ (קלאסים-קלאסיים (דרך WP:JWB))
(הרנסאנס ==> רנסאנס)
 
'''הציור האיטלקי ברנסאנס''' הוא הציור בתקופה שמתחילת [[המאה ה-15]] ועד לאמצע [[המאה ה-16]] באזור [[איטליה]] של היום, שהיה מחולק אז לחלקים עצמאיים רבים. הציירים של [[הרנסאנס האיטלקי]], למרות שהיו קשורים בדרך כלל לחצרות אצולה מסוימות ולערים מסוימות, נדדו לאורך ולרוחב המגף האיטלקי והפיצו את הרעיונות האמנותיים והפילוסופיים שלהם. העיר שנחשבת למקום הולדת ה[[הרנסאנסרנסאנס]] ובמיוחד לציור הרנסאנס היא [[פירנצה]].
 
ציור הרנסאנס יכול להיות מחולק לארבע תקופות:
 
== השפעות ==
{{הפניה לערך מורחב|ערכים=[[הרנסאנסרנסאנס]], [[אדריכלות הרנסאנס]]}}
ההשפעות על התפתחות [[ציור]] הרנסאנס ב[[איטליה]] היו אותן השפעות שהשפיעו על ה[[פילוסופיה]], ה[[ספרות]], ה[[אדריכלות]], ה[[תאולוגיה]], ה[[מדע]], ה[[ממשל]] ושאר ההיבטים של החברה באותה התקופה. ההשפעות החשובות ביותר בתקופת הרנסאנס כללו:
* גילוי מחדש של טקסטים [[העת העתיקה|קלאסיים]], שהיו אבודים ל[[מערב אירופה|אירופה המערבית]] במשך מאות שנים. גילוי הטקסטים התאפשר כתוצאה מנפילת [[קונסטנטינופול]] בידי [[האימפריה העות'מאנית|העות'מאנים]] בשנת [[1453]].
 
== מוטיבים מרכזיים ==
רוב יצירות האמנות בתקופת ה[[הרנסאנסרנסאנס]] הוזמנו על ידי [[הכנסייה הקתולית|הכנסייה]]. יצירות אלו היו בדרך כלל בקנה מידה גדול וכללו סצנות מחיי הקדושים הנוצריים. היו גם ציורים [[אלגוריה|אלגוריים]] רבים שהתייחסו לנושא ה[[גאולה]] ולתפקיד הכנסייה בהשגתה. חוץ מיצירות גדולות עבור כנסיות נוצרו גם תמונות דתיות קטנות, לכנסיות וכן לאנשים פרטיים, שהשכיחות מביניהן תיארו את המדונה עם הילד. באותה התקופה גם הזמנות פרטיות היו חשובות. בנייני ממשלה מקומיים עוטרו בציורי קיר דתיים וכן חילוניים.
 
באמצע [[המאה ה-15]] ציור הפורטרטים החל להיות פופולרי משהיה לפני. בתחילה היו מציירים בעיקר פרופילים רשמיים, אך במהרה הציורים גדלו וכללו גם את חצי הגוף העליון. פטרוני האמנות שהזמינו ציורי קיר גדולים תוארו לעיתים קרובות כאחת הדמויות בציור. ציור הפורטרטים הפך לנושא חשוב לציירי תקופת שיא הרנסאנס, כמו [[טיציאן]] ו[[רפאל (צייר)|רפאל]].