לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ג'יימס סקאלין"

המשבר הכלכלי העולמי של 1929 ==> המשבר הכלכלי העולמי (1929)
מ (זרז -> זירז (דרך WP:JWB))
(המשבר הכלכלי העולמי של 1929 ==> המשבר הכלכלי העולמי (1929))
כבנם של מהגרים [[אירלנד|אירים]] ממעמד העובדים, בילה סקאלין את רוב שנותיו הראשונות כפועל וכחנווני ב[[בלאראט]]. הוא היה [[אוטודידקטיות|אוטודידקט]] ונואם בעל להט והצטרף למפלגת הלייבור האוסטרלית ב-[[1903]] כדי להתחיל קריירה שהתמשכה על פני חמישה עשורים. הוא היה איש ארגון של המפלגה ועורך העיתון שלה והוא נבחר לראשונה ל[[הפרלמנט האוסטרלי|פרלמנט האוסטרלי]] ב-[[1910]] ושוב ב-[[1922]], אז כיהן כחבר פרלמנט עד לפרישתו ב-[[1949]]. סקאלין תפס עד מהרה עמדה של אחד מהקולות המובילים בפרלמנט, נבחר להיות סגן מנהיג המפלגה ב-[[1927]] וכמנהיג המפלגה ב-[[1928]].
 
לאחר שזכה בניצחון סוחף בבחירות של [[1929]] החלו האירועים להתגלגל באופן דרמטי עם קריסת הבורסה בארצות הברית שלאחריה התחולל [[המשבר הכלכלי העולמי של (1929)|משבר כלכלי עולמי]] שהשפיע קשות על אוסטרליה. סקאלין ושר האוצר שלו, טד תאודור, הגיבו לאירועים על ידי הכנת תוכניות שונות במהלך [[1930]] ו-[[1931]] כדי לשלם את החוב הלאומי, לסייע לחקלאים וליצור דחיפה כלכלית שתרסן את האבטלה על בסיס תקציב גרעוני ו[[מדיניות מוניטרית]] מרחיבה. למרות שה[[כלכלה קיינסיאנית|כלכלה הקיינסיאנית]] תאמץ את רובם של הרעיונות הללו עד סוף שנות השלושים, ב-1931 נחשבו רעיונות אלה ראדיקליים ולתוכניות הללו קמו מתנגדים רבים שחששו מ[[היפר-אינפלציה]] ומהרס הכללה. [[הסנאט האוסטרלי]], שהיה אז עדיין בשליטת האופוזיציה, ומועצת המנהלים השמרנית של [[Commonwealth Bank of Australia]] ומועצת ההלוואות (Loan Council), סיכלו שוב ושוב את התוכניות.
 
לנוכח סיכוי לפשיטת רגל ממשלתית, נסוג סקאלין ותחת זאת קידם את "תוכנית ראשי הממשלה", צעד שמרני הרבה יותר שהתמודד עם המשבר עם קיצוצים משמעותיים בהוצאה הממשלתית. מחוזות בחירה שאוכלוסייתן הייתה מורכבת ברובה מגמלאים ומעובדי כפיים, הושפעו במיוחד מהקיצוצים, והדבר הוביל למרי אזרחי ולחציית קווים רבתי בפרלמנט. לאחר כמה חודשים של מאבקים, קרסה הממשלה ובבחירות שהתקיימו ב-[[1931]] היא הובסה על ידי מפלגת אוסטרליה המאוחדת שאך הוקמה.