לדלג לתוכן

התשובה לחיים, היקום וכל השאר – הבדלי גרסאות

מ
עיצוב, הגהה
(ביטול גרסה 29026608 של 185.175.34.136 (שיחה))
מ (עיצוב, הגהה)
תוכן=
"ארבעים ושתיים!" צווח לונקוואל, "נזקקת לשבעה וחצי מיליוני שנים כדי לספור עד ארבעים ושתיים?!"{{ש}}"בדקתי זאת בקפדנות מרבית," אמר המחשב, "וזוהי לבטח התשובה הנכונה. אני חושב שהבעיה היא, אם אדבר בכנות, שלמעשה לא ידעתם כלל את השאלה".
|מקור=מתוך הספר "'''[[מדריך הטרמפיסט לגלקסיה (ספר)|מדריך הטרמפיסט לגלקסיה]]'''" מאת דאגלס אדמס{{ש}}[[הוצאת כתר]], 1985, עמ' 121. תרגום: מתי ונגריק ודנה לדרר|מירכאות=כן}}
 
מובן שכדי להבין את המובן של התשובה, צריך לדעת מה השאלה. הבעיה הייתה, שהחייזרים לא ידעו כלל מה השאלה. כדי למצוא את השאלה, המחשב "הרהור עמוק" עיצב מחשב חדש, המחשב הגדול ביותר בכל הזמנים, מחשב כל כך מתוחכם עד שלפעמים זוהה בטעות [[כוכב לכת|ככוכב לכת]]. השם של המחשב שאמור למצוא את השאלה, הוא [[כדור הארץ]]. יוצרי המחשב נותרו עליו על מנת לתחזק אותו, ולבשו צורה של [[עכבר]]ים{{הערה|1=ספר ראשון פרק 24: "יצורים אלה, שאתה קורא להם עכברים, אתה מבין, אינם בדיוק כפי שהם נראים. זוהי רק העתקה לממדים שלנו של ישויות עצומות היפראינטליגנטיות ופאן-ממדיות. כל העסק הזה עם הגבינה והציוצים אינו אלא הצגה... חוששני שהם עשו עליכם ניסויים"}}. לרוע המזל כדור-הארץ הושמד רגע לפני שהתשובה נמצאה, ובלית ברירה מנהיגי החייזרים, החליטו להמציא את השאלה: "בכמה דרכים על אדם ללכת?" ({{משמאל לימין|"How many roads must a man walk down?"}}) (הלקוחה מתוך שירו של [[בוב דילן]] "[[Blowin' in the Wind]]").
 
בספר השני בסדרה - "[[המסעדה שבסוף היקום]]", מנסה [[ארתור דנט]] מנסה למצוא את השאלה, אך מצליח למצוא רק גרסה מעוותת ומקורבת שלה. גרסה זו היא "מה תקבל אם תכפיל 6 ב-9?".
 
בסוף הספר השלישי - "[[החיים, היקום וכל השאר]]", פוגשות הדמויות הראשיות פוגשות את פראק שאומר להם שיש תאוריה הגורסת כי אם מישהו ידע בו זמנית גם את השאלה וגם את התשובה, יקרוס היקום ויתחלף במשהו הרבה יותר מוזר ובלתי מובן. כמו כן יש תאוריה הגורסת כי כל זה כבר קרה.
 
בספר הרביעי בסדרה - "[[היו שלום ותודה על הדגים]]", ארתור פוגש ארתור את פנצ'רץ' והוא חושב שהיא מצאה את השאלה, אך בסופו של דבר מתברר לו שהיא מצאה את המסר האחרון של אלוהים לברואיו: המסר כתוב באותיות אש בגובה עשרה מטרים בהר קוונטולוס קוואזאגאר, סוורביופסטרי, כוכב הלכת פרליומטראן, שמש זארס, גזרה גלאקטית QQ7, פעילות J גאמה. המסר עצמו קצר למדי - "אנו מתנצלים על התקלה" (במקור "We apologize for the inconvenience", אנו מתנצלים על אי הנוחות).
 
== משמעות התשובה ==
מעריצים רבים חיפשו את הסיבה שבגללה בחר [[דאגלס אדמס]] דווקא במספר 42 כתשובה לחיים היקום וכל השאר. בין השאר עלו האפשרויות הבאות:
* ב[[בסיס בינארי]] המספר 42 מיוצג כ-101010
* ב[[בסיס (אריתמטיקה)|בסיס]] 13, המכפלה של 6 ב-9 (ראו מעלה) שווה ל-42. (כשנשאל על כך אדמס, ענה "אני לא כותב בדיחות בבסיס 13.")
* 42 הוא מספר האותיות במשפט "Douglas Adams The Hitchhikers Guide to the Galaxy" (דאגלס אדמס, מדריך הטרמפיסט לגלקסיה)