לדלג לתוכן

סובלנות – הבדלי גרסאות

נוספו 2,927 בתים ,  לפני שנתיים
אין תקציר עריכה
(הגדרה)
אין תקציר עריכה
[[קובץ:Cross menorah Oxford 20051225.jpg|שמאל|ממוזער|200px|[[צלב]] אנדרטת זיכרון יחד עם חנוכיה ב[[אוקספורד]]]]
'''סובלנות היא ערך מוסרי. סוֹבְלָנוּת''' היא [[קבלה (רגש)|קבלה]] והתייחסות ב[[כבוד]], בהבנה ובהיעדר [[אפליה]] כלפי השונים מבחינה [[חברתי]]ת, [[תרבות]]ית או [[דת]]ית, גם אם אינם מסכים עם הדעות, ההתנהגות או האמונות.
הגדרה בסיסית
 
סובלנות היא ערך שמתוך שיקול מוסרי בוחרים באיפוק כלפי עמדות, אמונות, פעולות, קבוצות או פרטים שלא מסכימים להם או שאינם מקובלים. חוסר הסכמה הוא תנאי הכרחי למושג הסובלנות. הגדרת אדם כסובלני הוא כאשר הניגוד בינו לבין מושא הסובלנות מהותי. משום כך, הניגוד הוא בדרך כלל בולט לעין (כמו מין, צבע עור, מראה או לבוש) או לאוזן (לדוגמה, תפילות, שירה, דיבור בשפה זרה). יכולת התערבות הוא תנאי הכרחי למושג הסובלנות. טעמים ערכיים הם תנאי הכרחי למושג הסובלנות, כדי להבדיל מאיפוק מטעמים אחרים, או אדישות או תועלת. בחירה מודעת היא תנאי הכרחי למושג הסובלנות – כלומר בכוונה תחילה, כדי להבדיל מאדישות. ההימנעות מפעולה נגדית היא תנאי הכרחי. הסובלנות לפיכך היא עמדה פעילה ואינה מושג יחסי. {{הערה| מנוחין, ישי. (2005).'האם סובלנות נחוצה?' בתוך "האם סובלנות תנצח? חינוך מוסרי בעולם מגוון". עורכים: מנוחין, י. וי. יובל. ירושלים: מכון שפינוזה ומאגנס}} . הערכים עליהם מגוננת הסובלנות הם חירות וחופש בחירה שוויוני. סובלנות דורשת אכפתיות לרווחת הזולת. סובלנות היא בעיקר איפוק. לא להפעיל כוח שיש בידי הסמכות להפעיל כנגד ערכים ודעות והתנהגויות שאינם הולמים את ערכיה.
 
סובלנות מתקיימת בשני מישורים: 1. חברה כלפי פרטיה שיש ביניהם פערים, בעיקר הבדלי מעמד. 2. חברה כלפי קבוצות אחרות ותרבויות שונות.
 
ישי מנוחין טוען שסובלנות ופלורליזם מתנגשים זה בזה. בפלורליזם מקבלים את האחר בלי שזה יגרום לסבל, כלומר באופן חיובי ועם הכרה בלגיטימיות של כל אחת מהעמדות במסגרת גבולות מוסכמים. מנוחין טוען לפיכך שהמונח סובלנות מיותר ועדיף להשתמש בפלורליזם דמוקרטי – כדי להכיר באזרחים שווים בעלי דוקטרינות דתיות ומוסריות סבירות. {{הערה| מנוחין, ישי. (2005).'האם סובלנות נחוצה?' בתוך "האם סובלנות תנצח? חינוך מוסרי בעולם מגוון". עורכים: מנוחין, י. וי. יובל. ירושלים: מכון שפינוזה ומאגנס}}
 
==תנאים להחלטה ומשמעות הסובלנות==
337

עריכות