לדלג לתוכן

פוטנציאלים תרמודינמיים – הבדלי גרסאות

מ
בוט החלפות: $1אוויר;
מ (רובוט מוסיף: fr:Potentiel thermodynamique)
מ (בוט החלפות: $1אוויר;)
מערכות תרמודינמיות מאופיינות על ידי משתנים כמו ה[[טמפרטורה]] <math>T</math>, ה[[אנטרופיה]] <math>S</math>, ה[[לחץ]] <math>P</math>, ה[[נפח]] <math>V</math>, מספר החלקיקים <math>N_i</math> מסוג <math>i</math>, וה[[פוטנציאל כימי|פוטנציאל הכימי]] <math>\mu_i</math> עבור חומר זה. אולם אי אפשר לשלוט על כל הגדלים האלה, אלא רק על חלקם, והם מתחלקים לזוגות של משתנים מצומדים, שאחד מהם הוא [[גודל אקסטנסיבי|אקסטנסיבי]] והשני [[גודל אינטנסיבי|אינטנסיבי]]. הבולטים והחשובים בין זוגות אלה הם:
*'''אנטרופיה וטמפרטורה''': אם מערכת מבודדת תרמית מהסביבה ניתן לשלוט על האנטרופיה שלה, אבל לא על הטמפרטורה שלה. לעומת זאת, אם שולטים על הטמפרטורה שלה, זורם אליה או ממנה [[חום (פיזיקה)|חום]] ממאגר חיצוני בצורה בלתי נשלטת, והאנטרופיה מתאימה את עצמה למצב.
*'''נפח ולחץ''': אם שולטים על הנפח של המערכת (כלומר שמים אותה בכלי סגור וקשיח) אי אפשר לשלוט על הלחץ, אלא הוא ייקבע על ידי שאר התנאים. לעומת זאת אם שולטים על הלחץ של המערכת (למשל נוזל שנמצא בכלי פתוח כשהאוירכשהאוויר בלחץ מסוים, או גז שנמצא בכלי עם מכסה שחופשי לנוע מעלה ומטה, ושעליו אפשר לשים משקולות) מוותרים על השליטה בנפח שתופסת המערכת.
*'''מספר חלקיקים ופוטנציאל כימי''': ניתן לקבוע את מספר החלקיקים, אולם גם ייתכן מצב בו מה שנקבע הוא הפוטנציאל הכימי, ומספר החלקיקים מסוג מסוים במערכת מתאים את עצמו אליו.
 
271,876

עריכות