לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "שומר (מקצוע)"

נוספו 495 בתים ,  לפני 9 חודשים
←‏בישראל: הרחבה
(←‏בישראל: הרחבה)
 
==בישראל==
 
בישראל למודת ה[[פיגוע]]ים נעשה שימוש נרחב בשומרים, בפרט בתקופות של מתח ביטחוני, כגון תקופת [[האינתיפאדה השנייה]]. שומרים מוצבים בכניסה למוסדות לימוד, ל[[בית חולים]], לחנויות, ל[[חניון|מרתפי חניה]], למוסדות ציבור, לבנייני משרדים ועוד.
 
אופי התפקיד התחיל לכלול עיון בתכולת התיקים והמזוודות שנושאים אנשים המגיעים למקומות הומי אדם לאחר אוקטובר [[1967]] לאחר שתושבת [[ירושלים]] הניחה מטען ב[[קולנוע ציון]] שהתגלה בעוד מועד. {{הערה|חגי סגל, "זיכרונות ושופרות: 50 שנה למלחמת ששת הימים", עמ' 76 בגיליון "מקור ראשון", פסח תשע"ז}}
 
רבים מהשומרים מועסקים באמצעות חברות שמירה, המציבות את השומרים אצל מזמיני השירות מהן. פעולתן של חברות אלה מוסדרת ב[[חוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה]], המחייב קבלת רישיון להקמת חברה כזו. במתן הרישיון עוסקת ועדה הפועלת במסגרת [[משרד המשפטים]].{{הערה|[http://index.justice.gov.il/Units/HokrimPratim/Pages/Odot.aspx המחלקה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה], באתר של [[משרד המשפטים]]}} תנאי העסקתם של שומרים המועסקים בדרך זו מוסדרים ב[[צו הרחבה|צווי הרחבה]]{{הערה|[http://www.moital.gov.il/NR/exeres/4544D0D7-FCA9-46FC-BE26-20DB6469315E.htm צווי הרחבה בענף השמירה], באתר של [[משרד הכלכלה]]}}, ובחוק אשר קבע כי בדרך כלל שומר זכאי לעבוד מתוך עמדה ולקבל גישה למים וחשמל{{הערה|[http://www.glima.info/law_book/2628.pdf חוק הזכות לעבודה בישיבה (תיקון מס' 3), התשע"ז - 2017, שפורסם בס"ח 2628, התשע"ז, 3.4.2017, עמ' 596, שתחילתו ברובה נקבעה לשישה חודשים מיום פרסומו].}}. פיקוח מוגבר על הציות לצווים אלה, לחוק הנ"ל, וליתר דיני העבודה החלים על השומרים, המחייב לא רק את קבלן השמירה אלא גם את מזמין השירות, נקבע ב[[חוק להגברת האכיפה של דיני העבודה]].