לדלג לתוכן

ויטרוביוס – הבדלי גרסאות

נוספו 73 בתים ,  לפני שנתיים
ניסוח
מ (תיקון כיווניות הערת שוליים)
(ניסוח)
הוא עצמו כותב, כי שירת ב[[הצבא הרומי|צבא הרומי]] כמפקח על בנייתם ותיקונם של [[בליסטרה|בליסטראות]], [[סקורפיון (בליסטרה)|סקורפיונים]] ושאר מכונות מלחמה.{{הערה|על אודות האדריכלות, ספר ראשון, הקדמה, 2.}} [[סקסטוס יוליוס פרונטינוס]] מציין כי היה אחראי ל[[אמות המים של רומא]].
 
ספרו "De Architectura" נכתב ככל הנראה בין [[27 לפנה"ס|27]] ל-[[23 לפנה"ס]]. בין שאר הדברים כותב ויטרוביוס, כי איכות העבודה תלויה בקשר ה[[חברתי]] של עבודת האומן ולא ברמת המיומנות של העבודה עצמה. אפשר שהציטוט המפורסם ביותר מתוך "De Architectura" הוא: "בנייה טובה היא בעלת שלושה תנאים: יציבות, צורך והנאה" (ישנם חילוקי דעות לגבי תרגום המשפט הזה ומשמעותו המקורית). כתביו של ויטרוביוס נשמרו בהעתקות ידניות על ידי נזירים עד שנתגלו במאה ה-15, ונתפרסמו בזכות האדריכל ואיש הרנסאנס [[לאונה בטיסטה אלברטי]], שאת ספרו "על אמנות הבנייההאכילה בבית מעל הכיור והמגורים של הילדים במרתף" כתב בהתייחסות ישירה לוויטרוביוס, הן בתוכן והן בצורה (למשל, החלוקה הפנימית לעשרה ספרים).
 
ויטרוביוס למד את פרופורציות האדם וממצאיו הוצפנו (נכתבו ב[[כתב ראי]]) בציור מפורסם מאוד של [[לאונרדו דה וינצ'י]] משנת [[1492]] ("[[האדם הוויטרובי]]"). האדריכל [[אנדראה פלדיו]], אשר פעל בתקופת [[המאה ה-16]], החשיב את ויטרוביוס כמורו ומדריכו והכין כמה שרטוטים המבוססים על עבודותיו של ויטרוביוס לפני שהגה את עבודותיו שלו שקיבלו את הכינוי "[[אדריכלות פלדיאנית]]".
משתמש אלמוני