לדלג לתוכן

ויקיפדיה:מערכת בדיקת פרמטרים/תיקון שגיאות – הבדלי גרסאות

החלפות (לעיתים), בדיקה, סידור קטגוריות
(←‏כפילות פרמטרים: פסקה חדשה)
(החלפות (לעיתים), בדיקה, סידור קטגוריות)
 
בדף יכולה להופיע שגיאה אחת, או מספר שגיאות. כאשר בדף יש מספר תבניות עם שגיאה פרמטרית, תופיע הודעה לכל תבנית כזו, כשכל הודעה מפרטת את שם התבנית, עם קישור לתבנית עצמה, ואת השגיאות - אחת או יותר. הקישור לתבנית מועיל כדי לקרוא את התיעוד וההסבר לשימוש נכון בתבנית שבדף הנוכחי יש בה שגיאה, ולמציאת דפים אחרים שהתבנית נמצאת בהם ללא שגיאה.
 
תיקון תבניות נעשה בדרך כלל בעורך קוד מקור, והצעד הראשון בדרך לתיקון שגיאה, הוא מציאת התבנית בקוד המקור.
=== איתור התבנית עם השגיאה ===
לעתיםלעיתים קרובות השגיאה היא בתבנית מסוג "תבנית מידע", למשל {{תב|אישיות}} ונגזרותיה, שמופיעה בדיוק פעם אחת בדף, וקל ופשוט למצאה, לפי שם התבנית שמופיע בהודעת השגיאה. לעומת זאת, תבניות כמו {{תב|הערה}}, {{תב|קישור כללי}}, ואחרות, יכולות להופיע פעמים רבות בדף, ואיתור התבנית המסוימת בה מופיעה השגיאה אינו מיידי.
 
כדי לסייע, נשתמש ב"חשיפת השגיאות". בלחיצה עליו, הודעות השגיאה מתמקמות בדף מעל התבנית, והתבנית עצמה מוקפת במסגרת אדומה. יש לאתר טקסט לפני או אחרי התבנית, ובעורך קוד מקור למצוא את הטקסט הזה, והתבנית ה"סוררת" בדרך כלל תימצא לידו.
== כלי עזר ==
בטיפול בשגיאות פרמטריות, [[עזרה:אשף התבניות|אשף התבניות]] הוא כלי עזר מועיל:
* מאתרים ומסמנים את התבנית בה מופיעה השגיאה בדף. יש לשים לב לסמן בדיוק החל ב- {{((}} הפותחים את התבנית, ועד ל- {{))}} שסוגרים אותה.
* בסרגל הכלים, לחצו על כפתור האשף, שנראה כך: '''{{((}}{{))}}'''
* אשף התבניות ימצא את ההגדרות של התבנית המתאימה, יטען את התבנית הנוכחית, ויסמן את השדות השגויים, ברקע ורוד
 
==="תבנית ריקה מתוכן. יש להזין פרמטרים בערך או בוויקינתונים"===
שגיאה זו יכולה להופיע בתבניות מסוג "תבנית מידע" (ב[[:קטגוריה:תבניות מידע]] ובנותיה). תבניות מידע בדרך כלל יכולות להציג מידע שלא הוזן בגוף התבנית עצמה בדף, בעזרת שאיבתו מ{{ו|ויקינתונים}}, ופעמים רבות די בהוספת התבנית לדף, בלי צורך למלאה בפרמטרים, כדי שיוצג מידע מועיל. זהו יתרון בולט של השימוש בוויקינתונים.
 
כאשר מוסיפים תבנית מידע ריקה בערך, ואין בוויקינתונים מידע שהתבנית יכולה להציג, מתקבלת הודעת שגיאה. דרכים לטיפול בשגיאה זו:
* הסרת התבנית מהערך. פעולה זו לא תשנה דבר בתצוגת הדף, פרט להעלמות הודעות השגיאה (שרוב הקוראים לא רואים), והסרת הדף ממספר קטגוריות נסתרות. זו האפשרות הפחות רצויה, בדרך כלל.
* מילוי תוכן לפרמטרים בקוד המקור של הדף
* העשרת ויקינתונים במידע שהתבנית תוכל להציג. מידע נוסף על העשרת ויקינתונים ב[[ויקיפדיה:ויקינתונים]] וב[[ויקיפדיה:ויקינתונים/תבניות מידע]], ובדפים המקושרים מהם
 
[[קטגוריה:ניהול פרמטרים]]
[[קטגוריה:ויקיפדיה - עזרה]]
 
== כפילות פרמטרים ==
 
יש שתי שגיאות שונות מסוג "כפילות פרמטרים".
 
הראשונה מופיעה כאשר בשימוש בתבנית, מועבר אותו הפרמטר יותר מפעם אחת: <nowiki>{{שם התבנית| פרמטר 1 = א | פרמטר 1 = ב}}, או {{שם התבנית| פרמטר 1 = א | פרמטר 1 = א}}, או {{שם התבנית| פרמטר 1 = א | פרמטר 1 =}}</nowiki>. שגיאה זו לא קשורה ל"מערכת בדיקת הפרמטרים" שמופעלת בוויקיפדיה בעברית (ולכן יכולה להופיע גם בתבניות שלא נמצאות במערכת), והיא נתפסת על ידי תוכנת ויקיפדיה עצמה. הדפים בהם מופיעה שגיאה כזו יופיעו ב[[:קטגוריה:דפים שמשתמשים בפרמטרים כפולים בקריאות לתבניות‏לתבניות]]. למרות ששגיאה זו "לא שייכת" למערכת, היא דומה באופן עקרוני לשגיאות שהמערכת תופסת, ולכן הקטגוריה עצמה מקושרת מחלקה העליון של [[:קטגוריה:שגיאות פרמטריות]]. הסבר והדרכה לתיקון שגיאה זו מופיעים בדף הקטגוריה.
 
שגיאה שנייה מסוג "כפילות פרמטרים" מורכבת מעט יותר: שגיאה זו יכולה נוצרת כאשר פרמטר אחד מוגדר כ"אליאס" (alias, או בעברית, "כינוי") של פרמטר אחר, ושני הפרמטרים מקבלים ערך. ההגדרה מופיעה ב-templatedata של התבנית, והמשמעות היא שניתן להעביר לתבנית את הערך בעזרת אחד משני הפרמטרים, לפי נוחות העורך. אם למשל בתבנית מוגדר פרמטר מבוסס סדר הראשון (פרמטר 1), עם אליאס "תוכן", שתי הקריאות הבאות אמורות להניב את אותה התוצאה: <nowiki>{{שם התבנית | מה פה קורה פה? }}, או {{שם התבנית | תוכן = מה פה קורה פה? }}</nowiki>. כאשר מעבירים לתבנית גם את הפרמטר וגם את האליאס, או בדוגמה <nowiki>{{שם התבנית| מה פה קורה פה? | תוכן = אף אחד יודע. }}</nowiki>, לא ברור באיזה משני הערכים על התבנית להשתמש, והתוצאה יכולה להיות שונה מכוונת העורך. שגיאה מסוג זה תופיע ב[[:קטגוריה:שגיאות פרמטריות כפילות פרמטרים]], וכדי לתקן אותה יש לבדוק ב-templatedata איזה פרמטר משמש "אליאס" של פרמטר אחר, ולהזין את הערך הרצוי רק באחד מהם, ולהסיר את השני מן הקריאה לתבנית, או לפחות לרוקנו מתוכן. בדוגמה, נשנה את המופע של התבנית בדף ל <nowiki>{{שם התבנית| תוכן = מה פה קורה פה? אף אחד יודע. }}</nowiki>. בוויקיפדיה בעברית בדרך כלל לא נעשה שימוש באליאסים, ושגיאה זו נדירה.
[[קטגוריה:ויקיפדיה - עזרה]]
[[קטגוריה:ניהול פרמטרים]]