לדלג לתוכן

מערכת כירורגית דה וינצ'י – הבדלי גרסאות

מ
הוספת קישור ללפרוסקופיה
אין תקציר עריכה
מ (הוספת קישור ללפרוסקופיה)
"רובוט הדה וינצ'י" מורכב מ-2 חלקים: לוח הבקרה (קונסולה) לידו יושב המנתח הראשי, ומערכת זרועות הניצבת לצד החולה ומניעה את המכשירים והמצלמה. עוזר המנתח והאחות עומדים לצד החולה בסמוך למערכת הזרועות ומסיעיים (באופן סטרילי) בתפעול הזרועות והחלפת המכשירים. המצלמה הנמצאת במרכז שדה הניתוח משדרת תמונה דו-ממדית לצג דיגיטלי המצוי בסמוך לחולה (ואליו מביטים העוזר והאחות). המנתח מביט ישירות אל לוח הבקרה בתוך הקונסולה ורואה, בדומה לניתוח הפתוח, תמונה תלת-ממדית של האיברים הפנימיים של המנותח ושל המכשירים, דבר המתאפשר בזכות התכונות הייחודיות של המצלמה. זרועות הדה וינצ'י מופעלות באמצעות ידיות קטנות שבידי המנתח ודוושות לרגליים{{הערה|[https://www.doctors.co.il/ar/14254/%d7%a1%d7%a8%d7%98%d7%9f+%d7%94%d7%a2%d7%a8%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%99%d7%aa%3a+%d7%94%d7%a4%d7%aa%d7%a8%d7%95%d7%9f+%d7%94%d7%a8%d7%95%d7%91%d7%95%d7%98%d7%99 סרטן הערמונית - הפתרון הרובוטי (זאפ דוקטורס, ד"ר [[עופר יוספוביץ]], 30 באוגוסט 2012)] }}
 
מערכת דה וינצ'י תוכננה לשפר את הפרוסקופיה הקונבנציונלית, שבה המנתח פועל בעמידה ממושכת, תוך שימוש במכשירים המוחזקים בידיו, שאין להם "מפרקים". בלפרוסקופיהב[[לפרוסקופיה]] רגילה, המנתח חייב להסתכל למעלה מן המכשירים, ולצפות במסך וידאו דו ממדי (2D) כדי לראות תמונה של האיבר המנותח. המנתח צריך גם להסתמך על עוזר בצד המטופל שימקם את המצלמה כראוי. לעומת זאת, העיצוב של מערכת דה וינצ'י מאפשר למנתח לפעול ממצב ישיבה במסוף, עם עיניים וידיים הממוקמות בקו אחד עם המכשירים ומשתמש בבקרות במסוף כדי להזיז את המכשירים ואת המצלמה.
 
מערכת דה וינצ'י היא מערכת רובוטית, המופעלת מרחוק על ידי כירורג ספציפי ([[אורולוג]], [[כירורגיה|כירורג כללי]], [[גיניקולוגיה|גיניקולוג]], [[כירורגיית לב-חזה|כירורג לב-חזה]], [[רפואת אף אוזן גרון|כירורג אף אוזן גרון]], וכדומה) מאפשרת לבצע את כל מהלך הניתוח מבלי צורך למקם בכל פעם את הרובוט בזווית חדשה. זרועות הניתוח של הרובוט משמשות כמפרק כף יד אנדוסקופי, כשלמעשה הן מחקות את תנועות היד והמפרק של כף יד האדם, אך ללא רעידות יד.