לדלג לתוכן

כפל – הבדלי גרסאות

נוספו 2 בתים ,  לפני שנה
קו מפריד בטווח מספרים, סידור קטגוריות
מ (הוספת קישור לדמי חנוכה)
(קו מפריד בטווח מספרים, סידור קטגוריות)
|}
 
הערה: לוח הכפל המוכר יותר (שחיבורו מיוחס ל[[פיתגורס]]) עוסק במכפלות בתחום 1-101–10, ולא בתחום 0-90–9 כפי שמוצג כאן. אין טעם טכני בהצגת מכפלות של 10, משום שאלה הן כבר מכפלות של מספר בן שתי ספרות, שאותן ניתן לבצע לפי לוח הכפל המופיע כאן, והכללים לכפל של מספרים בני יותר מספרה אחת.
 
==כופל ונכפל==
כפל בין מספרים הוא [[פעולה קומוטטיבית]], כלומר אין חשיבות לסדר המוכפלים: <math>\,x\cdot y = y \cdot x</math>. עם זאת, משיקולים [[דידקטיקה|דידקטיים]] בתחילת הוראתה של פעולת הכפל מבדילים בין שני הגורמים: הראשון בסדר הכתיבה אשר אותו מכפילים - נקרא "נכפל", והשני - בו מכפילים - נקרא "כופל". שניהם יחדו נקראים "גורמים". עבור שאלות מילוליות - הנכפל נושא תמיד את השם הנתון בשאלה (כדורים / בובות וכו'). הכופל מראה פי כמה להגדיל את הנכפל, ולכן מייחסים לו את השם "פעמים". את הביטוי 3X5 יש לקרוא "שלוש כפול חמש" או "שלוש פעמים חמש". דוגמאות:
* אמרתי ארבע פעמים "כולם מקישים בלשון", כמה מילים אמרתי. תשובה: <math>\ 3 \times 4</math>. מספר המילים הוא הנכפל, ומספר הפעמים הוא הכופל.
* יש לי שלושה ילדים, ונתתי לכל אחד מהם [[דמי חנוכה]] בסך עשרה שקלים. כמה דמי חנוכה נתתי? תשובה: <math>\ 3 \times 10 = 30</math>. מספר הילדים הוא הנכפל, וגובה [[דמי חנוכה]] הוא הכופל.
* החלטתי לתת דמי חנוכה בסך עשרה שקלים לכל ילד. כמה דמי חנוכה אתן כאשר יש לי שלושה ילדים? <math>\ 10 \times 3 = 30</math>. גובה דמי חנוכה הוא הנכפל, ומספר הילדים הוא הכופל.
משתי הדוגמאות האחרונות ניתן לראות שקביעת הכופל והנכפל תלויה בניסוח של השאלה, אך אינה משפיעה על התוצאה, שהרי פעולת הכפל היא קומוטטיטיבית.
 
==ראו גם==
*[https://www.youtube.com/watch?v=a-e8fzqv3CE Re: Visual Multiplication and 48/2(9+3)] - [[וי הארט]] מסבירה על שיטות לפתירת תרגילי כפל: מאונך מול חזותי {{סרטונים}}
* {{בריטניקה}}
[[קטגוריה:כפל|*]]
 
[[קטגוריה:אריתמטיקה]]
[[קטגוריה:פעולות בינאריות]]
[[קטגוריה:כפל|*]]
9,804

עריכות