לדלג לתוכן

פרוגנוזה – הבדלי גרסאות

נוספו 4 בתים ,  לפני שנה
מ
הוספת קישור להחלמה
מ (הוספת פרק קישורים חיצוניים + תבנית:בריטניקה (בערכים בהם אין קישורים חיצוניים) (תג))
מ (הוספת קישור להחלמה)
'''תחזית''' או '''פרוגנוזה''' ב[[לועזית|לעז]] (במקור ב[[יוונית]]: πρόγνωσις - Prognosis שפירושה המילולי "ידיעה מוקדמת". וגם '''סְכוּת''' או '''סיכוי'''), הוא מונח [[רפואה|רפואי]] שמשמעותו התחזית של ה[[רופא]] באשר להתפתחות [[מחלה|מחלתו]] של ה[[חולה]] ובאשר לסיכויי החלמתו. מאז [[המאה ה-20]] נוטים להשתמש במונח זה גם בהקשרים לא רפואיים, למשל בעולם העסקים.
 
שיטת התחזית המדויקת ביותר היא [[סטטיסטיקה|סטטיסטית]]. על ידי השוואת קבוצות גדולות של חולים, בהתאם לשלבי מחלתם, ניתן ליצור ניבוי סטטיסטי באשר לסיכויי ההחלמהה[[החלמה]] של חולה בעל צירוף [[תסמין|תסמינים]] מסוים. הדוגמאות הטובות ביותר לקביעת תחזית הן ביחס לחולי [[סרטן (מחלה)|סרטן]]: הוכח כי בירור זהיר ומדויק של שלב התפתחות הגידול הסרטני יכול לנבא את סיכויי ההישרדות של החולה. התחזית של מחלות כרוניות מוכרות נמדדת לרוב במונחים של אחוז החולים עם מחלה זהה אשר שרדו למשך תקופת זמן נתונה: שנה, שלוש שנים, או חמש שנים. לדוגמה, לרוב חולי סרטן ה[[ערמונית]] אחוז ההישרדות לתקופה של חמש שנים מיום האבחנה הוא מעל 90%, בעוד שאצל רוב חולי [[סרטן הריאות]] הוא פחות מ-10%.
 
ברוב תחומי העיסוק הרפואי עדיין חסרים בנתונים סטטיסטיים על התחזית המדויקת. במקרים כאלה, התחזית הנקבעת על ידי הרופא מבוססת לרוב על ניסיונו האישי בטיפול במקרים דומים. מחקרים רפואיים מראים כי רוב הרופאים נותנים הערכות [[אופטימיות]] מדי כאשר הם נותנים למטופליהם מידע באשר לתחזית, ונוטים להגזים למשל בהערכת תקופת ההישרדות לאחר האבחון.