לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "לידה"

נוספו 4,429 בתים ,  לפני 14 שנים
הרחבה, עריכה,
מ (בוט החלפות: מסוי$1;)
(הרחבה, עריכה,)
לידה מתרחשת כ-40 שבועות בממוצע מתאריך ה[[וסת|ווסת]] האחרון.
 
במהלך הלידה [[צוואר הרחם]] עובר תהליך של פתיחה (אותהומחיקה. מודדיםהתקדמות כדיהלידה להעריךנמדדת באמצעות הפתיחה, המחיקה והמיקום של ראש התינוק יחסית ל[[אגן|סְפִּינוֹת]], העצמות המהוות את התקדמותהמקום הלידה)הצר ביותר שדרכו צריך התינוק לעבור. [[שריר]] הרחם מתכווץ בתדירות הולכת ועולה (אלו הם ה'''צירים''') כתוצאה מהפרשת [[הורמון]] ה[[אוקסיטוצין]] מ[[בלוטה|בלוטת]] ה[[היפופיזה]]. בכל פעם שמתרחש ציר, סיבי השריר מתקצרים וכך נדחף התינוק החוצה.
 
תהליך הלידה כרוך ב[[כאב|כאבים]] קשים. לכן חלק מהיולדות מבקשות להקל את הכאבים על ידי תרופות שמוזרקות על ידי רופא מרדים. או במכשיר [http://en.wikipedia.org/wiki/TENS טנס] שמזרים פולסים קצרים ל[[עצב|עצבים]] המשפעים על תחושת כאב בלידה.
הלידה מתחלקת לשלושה שלבים:
'''שלב ראשון'''<br />
פתיחה ומחיקה של [[צוואר הרחם]], הפתיחה נמדדת ב[[אצבע|אצבעות]] (עד לרוחב של 10 אצבעות - כ-10 ס"מ), והמחיקה ב[[אחוז|אחוזים]]. תחילת הפתיחה והמחיקה אינה מורגשת, שכן הצירים המורגשים יכולים להתחיל גם בפתיחה של 3-4 אצבעות. במהלך שלב זה התינוק יכול כבר להתחיל לרדת ב[[נרתיק|תעלת הלידה]], בעיקר בלידות חוזרות. בסוף השלב הראשון של הלידה צוואר הרחם פתוח, מחוק ובשל (רך), ולאחר מספר דקות או שניות מתחיל השלב השני. החלק המורגש של שלב זה יכול להימשך בין מספר דקות לשעות ואפילו ימים, בהתאם למצבה הנפשי של היולדת ולגנטיקה שלה.
'''שלב שני'''<br />
נקרא גם '''צירי לחץ'''. צירים אלה מאופיינים בתחושה חזקה של צורך להפריש [[צואה]]. במהלך השלב השני של הלידה נדחף התינוק החוצה על ידי שרירי הרחם ועל ידי לחיצות או [[נשימה|נשימות]] של האם. התקדמות השלב הזה נמדדת באמצעות מיקום ראש התינוק יחסית לספִּינות, החל מ- 5- (מינוס חמש) ועד 5+ (פלוס חמש), מצב הידוע גם בשם crowning (מהמילה האנגלית "כתר"), שבו ראש התינוק נמצא בפתח תעלת הלידה. השלב השני מסתיים עם צאתו של התינוק לאוויר העולם. שלב זה נמשך בין שניות בודדות לבין שעות.
'''שלב שלישי''' <br />
שלב לידת ה[[שליה]]. על הרופאים והמיילדות לוודא שהשליה יוצאת שלמה, שאם לא כן יש לבצע תהליכים חודרניים על מנת להוציא את שאריותיה. בסוף השלב הזה מברכים את היולדת ב"[[מזל טוב]]". שלב זה אורך כ-15 דקות, ובבתי חולים מזרזים אותו בדרך כלל באמצעות הזרקת [[פיטוצין]] לירך, גם אם אין צורך.
==כאב בלידה==
 
העונש שקיבלה [[חוה]] אימנו על חטא האכילה מעץ הדעת היה '''בעצב תלדי בנים''' (בראשית ג:טז). מאז ועד היום, תהליך הלידה כרוך ב[[כאב|כאבים]] קשים. <br />
תהליך הלידה כרוך ב[[כאב|כאבים]] קשים. לכן חלק מהיולדות מבקשות להקל את הכאבים על ידי [[תרופה|תרופות]] [[אלחוש|מאלחשות]] שמוזרקות על ידי רופא מרדים., אובאמצעות במכשירמכשיר [http://en.wikipedia.org/wiki/TENS טנס] שמזריםהמזרים פולסים חשמליים קצרים ל[[עצב|עצבים]] המשפעים על תחושת כאב בלידה., או בטכניקות של [[ניהול כאב]] המבוססות על [[היפנוזה]] או על [[דמיון מודרך]].
 
==סיבוכים בלידה==
* סיבוכים כלליים כתוצאה מ[[תרופה|תרופות]] ([[שיכוך כאב|משככי כאבים]], למשל), [[הרדמה]] ותהליכים רפואיים נוספים המבוצעים לעתים בעת הלידה.
 
==זירוז והשראת לידה==
 
לרוב מבקשים הרופאים והיולדת ללדת [[לידה טבעית]], בליללא התערבות רפואית. למרותעם זאת, במקרים מסוימים מבקשים הרופאים או היולדת להשרות או לזרז את הלידה. מספרזירוז סיבותהוא עלולותתהליך לגרוםשמאיץ לכך:לידה לאחר תחילת הצירים, בעוד שהשראת לידה מתבצעת כדי להתחיל את תהליך הלידה. שני ההליכים נקראים בפי העם '''זירוז לידה'''.
מספר סיבות עלולות להביא להשראת לידה:
 
* חשש סכנה לאם מחמת הסתבכות ההריון.
* סיבוכים במהלך ההריון, הגורמים לכך שהארכת ההריון עלולה להביא נזק.
* אימות באמצעות בדיקות כי התינוק אינו מתפתח כראוי.
* [[אי ספיקה]] של השליה.
* מחלות שונות של האם, המחמירות את מצבו של העובר עם התפתחות ההריון.
* נוחיותנוחות הרופא או המיילדת, בעיקר בלידה פרטית עם רופא זמין ביום מסוים.
* מטעמי [[דת]] - רצון שלא ללדת בשבת, לידה הכורכת בעקבותיה בעיות הלכתיות שונות.
* טעמי נוחיותנוחות - היולדת מבקשת להיכנס להריוןללדת בעיתוי המתוכנן והנוח מבחינתה.
 
זירוז לידה מתבצע באופנים שונים, כמו פקיעת קרומים, הפרדת קרומי השק העוברי, מתן [[פיטוצין]] ועוד.
 
השראת לידה רפואית מתבצעת באופנים שונים, כמו הפרדת קרומי השק העוברי (סטריפינג), מתן [[פיטוצין]], פקיעת קרומים (הגורמת ל"ירידת מים") ועוד. הטכניקה האחרונה משמשת גם לזירוז לידה שכבר התחילה.
כאשר [[צוואר הרחם]] כבר החל להיפתח, ניתן להשרות לידה גם באופן טבעי. השראת לידה טבעית יכולה להיעשות על ידי [[עיסוי|מעסה]] מוסמך באמצעות לחיצה על [[נקודות לחיצה]] מתאימות, באמצעות מזונות ומשקאות מסוימים, על ידי צחוק, או באמצעות [[פעילות גופנית]] כגון הליכה, [[יחסי מין]] (שמשרים לידה הן בזכות חומרים הנמצאים בנוזל הזרע והן בגלל ה[[אורגזמה]]).<br />
אפשר לגרום לפתיחה של צוואר הרחם גם ב[[דמיון מודרך]], אולם מדריך אחראי יעשה זאת רק מהטעמים הבריאותיים ולא מטעמי נוחות, ורק כשהתינוק בשל.
כאשר השראת הלידה או זירוזה נכשלים, יש צורך בהמתנה נוספת, או ב[[ניתוח קיסרי]].
==זירוז לידה בהלכה==
 
* [http://www.yoledet.co.il/quick.asp זירוז לידה] באתר יולדת.
* [http://www.hebpsy.co.il/community.asp?id=84&cat=article&articleid=968 "לקראת אמהות": מדריכי הכנה ללידה ותפיסות על אימהות בישראל], אורית גודקאר
* [http://www.thmrsite.com/kay_article.asp ניהול כאב בלידה]
 
[[קטגוריה:פיזיולוגיה]]
61

עריכות