לדלג לתוכן

מקלדת אלקטרונית – הבדלי גרסאות

מ
←‏יתרונות: תקלדה, קישורים פנימיים: כפילות
מ (תיקון קישור)
מ (←‏יתרונות: תקלדה, קישורים פנימיים: כפילות)
* אפשרות לליווי של כלים נוספים (בשליטת המערכת האלקטרונית) בעת הנגינה (תכופות ליווי של [[תופים]]). כך מהווה המקלדת "[[תזמורת]] של כלי אחד".
* אפשרות לדימוי כלים שונים מ[[פסנתר]], לדוגמה [[עוגב]], [[כינור]], [[גיטרה]], [[חליל]] ועוד. כך אפשר להיעזר בידע התפעולי שנרכש על המקלדת לשם חיקוי צלילים של כלים אחרים.
* תחזוקת ה[[פסנתר]]הפסנתר יקרה ודורשת יותר משאבים - על-מנת לשמור על ה[[פסנתר]]הפסנתר במצב טוב יש לבצע כיוון לעיתים תכופות, דבר הנעשה על ידי מכוון מקצועי. בנוסף, יש משמעות רבה למיקום ה[[פסנתר]]הפסנתר, ולנזקים הנגרמים לו באופן יחסי למקלדת אלקטרונית (נזקי מזג-אוויר, פגיעות בעץ, שריטות וסדקים).
 
מקלדות אלקטרוניות משוכללות מציעות גם יתרונות נוספים ביחס לפסנתר:
 
חלק מהמקלדות האלקטרוניות מציעות שיפורים שנועדו לפצות על החסרונות הקיימים בהן ביחס לפסנתר:
* כלבכל המקלדות האלקטרוניות המודרניות יש חיישנים החשים את עוצמת הנגיעה על הקליד, ומפיקים צליל בהתאם לעוצמת הלחיצה. בכך הן מדמות את הפסנתר בצורה טובה יותר ונשמעות פחות "מכניות".
* מקלדות אחרות ולרוב יקרות יותר, מצוידות במנגנון פטישי בדומה לפסנתר אשר מעניק תחושת מגע אמיתי של פסנתר. מנגנונים אלו קיימים בשתי תצורות שונות:
*# Progressive Hammer-action Keyboard - מקלדת בעלת קלידים שקולים לחלוטין. זהו המנגנון המחקה בצורה הטובה ביותר את מגע הפסנתר. מקלדות המצוידות במנגנון זה הן Roland Rd-700,{{כ}} Yamaha DGX-620,{{כ}} Yamaha P-250 וכו'ועוד.
*# Weighted Hammer-action Keyboard - מקלדת בעלת קלידים חצי שקולים. מנגנון זה אשר נמצא בחלק מצומצם למדי מבין המקלדות מאופיין בכך שמדמה את מגע הפסנתר באופן חלקי. הסיבה לייצור מקלדות עם מנגנון מסוג זה נעוצה בעובדה שמקלדות בעלות קלידים שקולים לחלוטין יקרות מאוד וגם כבדות מאד. מקלדת המצוידת במנגנון מעין זה היא Roland RD-170.
*במקלדת בדרך כלל מסך דיגיטלי מואר עם [[חמשה]] עליו, וכך כשנוגעים בקליד במקלדת, החמשה יראה את התו.