לדלג לתוכן

הרפיה (עוף) – הבדלי גרסאות

(←‏תיאור פיזי: שיא אורך הטופר האחורי על פי עלון הידברות ועל פי מקור נוסף ( לא זוכר איזה).)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
 
==תזונה וקינון==
ההרפיה ניזונה בעיקר מ[[יונקים]] החיים על עצים. משקל הטרף מגיע על פי רוב עד לחצי ממשקלה היא, וכולל [[חוטמן|חוטמנים]] ומכרסמים שונים, אך בזכות כוחה הרב היא מסוגלת גם ללכוד טרף כ[[קופים]], [[עצלנאים]] ו[[מזאמה|מזאמות]], שגודלם ככלבי רועים. היא עשויה גם להתקיףלתקוף עופות.
 
הקן גדול ונבנה על צמרותיהם של עצים גבוהים. גודל ה[[תטולה]] הוא בדרך כלל שתי ביצים, אך לאחר בקיעתה של הביצה הראשונה מתעלמים מהשנייה וזו לא בוקעת. בני הזוג מגדלים גוזל אחד מדי 2–3 שנים. הגוזל כשיר לעוף לאחר כ-6 חודשים, אך הוריו ממשיכים להאכילו גם במשך 6–10 חודשים נוספים. ההורים תוקפניים ביותר כלפי פולשים ועשויים להתקיפם אם יתקרבו.
 
==שימור וקשרים עם האדם==
ההרפיה נרדפה בעבר על ידי בני אדם, עקב האגדות שהופצו עליה לפיהן היא נוהגת לחטוף ילדים ולשאתם לקינה. כיום, הסכנה העיקרית המאיימת עליה היא כריתת יערות המהווים את בית הגידול שלה, בנוסף לקצב הריבוי הנמוך שלה הכולל גוזל אחד מדי שנה{{דרושה2-3 הבהרה|בפסקה קודמת המספר שונה}}שנים. הדבר גרם להיעלמותה מחלקים נרחבים של אמריקה הדרומית, וכיום היא מצויה בעיקר ליד שפך ה[[אמזונאס]]. מצבה מוגדר כ-"קרוב לסיכון", וה-"Peregrine Fund" הגדירה כעוף שעל מנת לשמרו בטבע יש לנקוט בגרעין רבייה ושחרור לטבע.
 
==קישורים חיצוניים==