לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הרס יצירתי"

נוספו 111 בתים ,  לפני 10 חודשים
מ
מ
להבדיל ממרקס, התייחס שומפטר לעובדה זו כאל דבר חיובי. שומפטר טען שצמיחה כלכלית מגיעה בעיקר מחידושים ויוזמות אשר גורמים לקפיצות מדרגה בצמיחה.
 
== פעולת התהליך ==
== איך עובד תהליך הרס יצירתי? ==
 
בתקופתושומפטר טען שומפטר,כי היזם הקפיטליסטי,ה[[יזם]] גורם להרס יצירתי בכך שהוא הורס בהתמדה את הדרכים המוכרות והמסורתיות בהן נעשו דברים. רעיונות, טכנולוגיות, מיומנויות וציוד קיימים הופכים בהתמדה למיושנים בגלל היוזמה הקפיטליסטית. פעולה זו של הרס ויצירה היא, לדבריו, הגורם המניע את הקדמה ואת השיפור ברמתב[[רמת חיים|רמת החיים]] עבור הכלל.
 
שומפטר טען כי הבעיה העיקרית עם מנגנוןתהליך ה"הרס היצירתי" שמחולל הקפיטליזם היא שהוא גורם לעלייתםליצירתם של מתנגדים רבים החשים מאוימים בגלל השינויים הרבים.
במילים אחרות, פיתוח וקדמה מביאים עמם איכות חיים ושגשוג, אך לרוב הם מחוללים גם [[פיטורים|פיטורי]] עובדים וסגירת מפעלים[[מפעל]]ים, שהצורך בהם אבדהסתיים עם התמורות והפיתוחים השונים.
 
תורת ההרס היצירתי מתייחסת לכלכלה כתהליך אורגני ודינמי, מה שעומד בניגוד מוחלט למודלים של כלכלה מסורתית. [[שיווי משקל (כלכלה)|שיווי משקל כלכלי]] חדל להיות מטרתם של תהליכי שוק. במקומו דינמיקות רבות משתנות כל הזמן או מוחלפות בחדשנות ותחרות.
 
יזמים ועובדים בטכנולוגיות חדשות ייצרו בהכרח חוסר שיווי משקל ויבליטו הזדמנויות [[רווח (כלכלה)|רווח]] חדשות. יצרנים ועובדים המחויבים לטכנולוגיה ישנה יותר, יישארויהפכו להפסדיים עקב אי ההצלחה בתחרות על [[נתח תקועיםשוק]].
 
שומפטר טען כי הבעיה העיקרית עם מנגנון ה"הרס היצירתי" שמחולל הקפיטליזם היא שהוא גורם לעלייתם של מתנגדים רבים החשים מאוימים בגלל השינויים הרבים.
במילים אחרות, פיתוח וקדמה מביאים עמם איכות חיים ושגשוג, אך לרוב הם מחוללים גם פיטורי עובדים וסגירת מפעלים, שהצורך בהם אבד עם התמורות והפיתוחים השונים.
תורת ההרס היצירתי מתייחסת לכלכלה כתהליך אורגני ודינמי, מה שעומד בניגוד מוחלט למודלים של כלכלה מסורתית. שיווי משקל חדל להיות מטרתם של תהליכי שוק. במקומו דינמיקות רבות משתנות כל הזמן או מוחלפות בחדשנות ותחרות.
יזמים ועובדים בטכנולוגיות חדשות ייצרו בהכרח חוסר שיווי משקל ויבליטו הזדמנויות רווח חדשות. יצרנים ועובדים המחויבים לטכנולוגיה ישנה יותר, יישארו תקועים.
בעיני שומפטר, פיתוח כלכלי הוא תוצאה טבעית של כוחות פנימיים בשוק ונוצר על ידי ההזדמנות לחפש רווח.