לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "בייסבול"

נוספו 1,604 בתים ,  לפני 14 שנים
אין תקציר עריכה
(שחזור לגרסה 2982054)
 
== מהלך המשחק ==
המשחק נמשך תשעה סיבובים (innings) כאשר קבוצה אחת חובטת והקבוצה היריבה בהגנה בשדה. חצי סיבוב נגמר אחרי שהקבוצה בשדה פוסלת שלושה חובטים של היריב. ישנן שלוש דרכים עיקריות לפסול חובט (הנקרא batter) - לתפוס את הכדור שנחבט בעודו באוויר, למסור את הכדור לשחקן ההגנה שבאחד הבסיסים לפני שהחובט הגיע לאותו בסיס או על ידי שלוש הגשות מכשילות (strikes) על ידי המגיש (pitcher). המשחק נגמר אחרי תשעה סיבובים. אחרי חבטה מוצלחת, רץ החובט נגד כוון השעון בקו ישר לבסיס הראשון. קבוצה משיגה נקודה (run) כאשר אחד החובטים שלה (שמזמן הגעתו לבסיס נקרא runner) מצליח להקיף את כל הבסיסים ללא פסילה ולהגיע לבסיס האם. חבטה שהביאה את החובט בבטחה לבסיס הראשון נקאת "סינגל" (Single או Base hit), לבסיס השני - "דאבל" (Double) ולבסיס השלישי - "טריפל" (Triple). חבטה השולחת את הכדור אל מחוץ למגרש, אך בתחום החוקי (המשולש ששוקיו יוצאות מבסיס הבית, ועוברות דרך הבסיס הראשון והבסיס השלישי) נקראת 'home run' והשחקן שחבט מקיף את כל הבסיסים עד בסיס הבית ויחד איתו כל אחד מהשחקנים שהיו על הבסיסים. אם הכדור יוצא מגבולות המגרש לאחר שנגע בקרקע התוצאה היא "דאבל אוטומטי" (ground rule double) ובו כל השחקנים על הבסיסים והחובט מתקדמים שני בסיסים.
 
במשחק הביסבול אין תיקו, אם יש שויון בנקודות לאחר תשעה סיבובים, ימשיכו הקבוצות לסיבובים נוספים (Extra innings) עד אשר ישבר השויוןהשוויון.
 
=== מושגים במשחק ===
* '''גישה חופשית''' (walk) - גישה חופשית של החובט לתחנה הראשונה לאחר ארבע הגשות לא מוצלחות (balls) של המגיש.
* '''תחום המכשיל''' (strike zone) - מעל בסיס הבית, מגובה הברכיים של החובט ועד גובה תחתית החזה (נקודת האמצע בין הכתפיים לחגורה).
* '''פסילה''' (out) - פסילה של החובט (באחת הדרכים המפורטות לעיל) או של אחד מקודמיו שהגיע כבר לאחד הבסיסים. (פסילת ה-runner נעישת בעיקר ע"י נגיעה בו בכדור כשהוא אינו נמצא על בסיס או העברת הכדור אל הבסיס אליו הוא מנסה להתקדם באותו זמן.)
 
=== התפקידים במשחק===
* שדה מרכז (center field)
* שדה ימין (right field)
* חובט נבחר (designated hitter)- שחקן זה קיים רק בליגה האמריקנית של ה-[[MLB]], הוא לא משחק בהגנה ותפקידו הוא לחבוט במקום המגיש.
שלושת שחקני השדה יחד נקראים שחקני "שדה חוץ" (out field) והאזור בו משחקים שאר השחקנים נקרא "שדה פנים" (in field).
 
שמות נוספים של המשתתפים במשחק:
* חובט (batter או hitter)
* חובט נבחר (designated hitter) - שחקן זה קיים רק בליגה האמריקנית של ה-[[MLB]], הוא לא משחק בהגנה ותפקידו הוא לחבוט במקום המגיש. (הסיבה היא שהמגישים מתאמנים בעיקר על הגשות ולא על חבטות, לכן הם בדרך כלל חלשים בתחום זה. למרות זאת, בליגה הלאומית של ה-[[MLB]] המגיש גם משתתף בסבב החובטים.)
* שופט (umpire) - בכל משחק יש לפחות שופט אחד, העומד מאחורי התופס (catcher) כדי לראות מקרוב האם הזריקות של המגיש הן מוצלחות (strikes) או לא (balls). בליגות המקצועניות יש גם שופט ליד כל בסיס, כדי לראות מקרוב את מהלכי המשחק, הדורשים הבחנה מקרוב. בסדרות הגמר של ליגת ה- [[MLB]], מוצבים גם שני שופטים בשדה הרחוק (outfield) כדי לעמוד מקרוב על תפיסות הכדור של שחקני החוץ.
אגב, במקרה של מחלוקת בין השופטים, יכריע השופט הראשי, שהוא בדרך כלל מי שעומד מאחורי בסיס האם.
 
[IMG]http://up-il.net/uploads/1261a8fb6f.gif[/IMG]
 
45

עריכות