לדלג לתוכן

שוק ההון – הבדלי גרסאות

נוספו 6 בתים ,  לפני שנה
מ
בוט החלפות: איגרות\1חוב
מ (הסרת תבנית:בריטניקה בערכים כאשר היא רק דף הפניה. ראו שיחת תבנית:בריטניקה (תג))
מ (בוט החלפות: איגרות\1חוב)
==סוגי השווקים הפיננסיים==
* '''השוק הראשי''', [[השוק להנפקות חדשות]]. שוק זה משמש את החברות לגיוס כספים ובו נסחרים ניירות הערך בפעם הראשונה ביום הנפקתם. החברות מנפיקות בו ניירות ערך למשקיעים ומקבלות את תמורתם הכספית וזאת בתיווכם של בתי השקעות המשמשים כחתמי העסקה.
* '''השוק המשני''', השוק בו נסחרים ניירות ערך לאחר הנפקתם. בשוק זה הציבור קונה ומוכר את המניות שברשותו, כאשר לעומת המסחר המתנהל בשוק הראשי אינו מערב את החברות שהנפיקו את המניות או אגרותאיגרות החוב, והן אינן מקבלות את התמורה העוברת בין קונה למוכר. בשוק המשני יכול משקיע אחד למכור למשקיע אחר את נייר הערך בכל זמן נתון. בנוסף, שוק זה מוסיף לשוק ההון מימד של נזילות ומאפשר למשקיעים גמישות: הם יכולים לשנות את דעתם לגבי כדאיות השקעתם ולעבור לחברה אחרת או סקטור אחר. הוא גם מאפשר להם להשקיע לטווחי זמן משתנים, מכיוון שהם אינם חייבים לחכות עד שהחברה בה השקיעו תשלם להם [[דיבידנד]] על מניותיהם או תפדה את [[איגרת חוב|איגרת החוב]], כדי לקבל את החזר השקעתם.
 
:אף על פי שהוא משני במובן הטכני וב[[ז'רגון]] ה[[מקצוע]]י, זהו השוק שרוב המשקיעים מעורבים בו והוא זה המיוצג על ידי [[מדד מניות|מדדים]] כגון ה[[מדד המעו"ף|מעו"ף]]. הדיווחים על [[שער (כלכלה)|שערי]] מניות ואגרותואיגרות חוב ב[[עיתונות]] מתייחסים לשוק זה. [[השוק הראשוני]] אינו חשוב יותר מהשוק המשני. ולהפך, פעילות האחד מאפשרת את פעילות השני ויש קשר הדוק ביניהם: מצד אחד, כשהבורסה עולה יש יותר הנפקות, מכיוון שקל יותר לגייס כספים, ומצד שני אם שוק ההנפקות "חם", הבורסה עולה. חשיבותו של השוק המשני היא בכך שהוא מאפשר לקונים ולמוכרים לבצע את עסקאותיהם במהירות וסחירות גבוהה ותורם לשוק הראשוני על ידי כך שהוא מאפשר למשקיעים למכור את השקעותיהם הראשוניות כאשר הם רוצים בכך או אם קיים מצב של העדר סחירות או נזילות במניה, בשל התעניינות נמוכה בהנפקה הראשונה.
 
:ההבחנה בין שני השווקים היא מושגית ואין משמעותה שהם נמצאים במקומות פיזיים שונים.
 
==יחסי גומלין==
יחסי גומלין מתקיימים בין שוק ההון לשווקים נלווים, כגון שוק הנגזרים ושוק [[מטבע חוץ|מטבע החוץ]]. משקיע יכול לחלק את [[תיק השקעות|תיק ההשקעות]] שלו בין מטבעות זרים ומכשירים פיננסיים מגוונים בנוסף למניות ואגרותואיגרות חוב או במקומם.
 
גם [[גאופוליטיקה]] ואירועים ב[[אקטואליה|חדשות]] משפיעים על השוק בדרכים מגוונות. ב[[ישראל]] למשל, אין זה נדיר לראות ירידות שערים בבורסה בעקבות [[פיגוע]].