לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "שהזאדה מהמט"

נוספו 10 בתים ,  לפני 3 חודשים
מ
בוט החלפות: סולימאן, \1\2\3
מ (תיקון פרמטרים - התאמת פורמט תאריך פטירה., תקלדה - תיקון סתירה בתאריכי לידה)
תגיות: עריכת קוד מקור 2017 תיקון פרמטרים
מ (בוט החלפות: סולימאן, \1\2\3)
 
== ביוגרפיה ותאורית מוות ==
שהזאדה מחמד נולד ב-31 באוקטובר 1522 בארמון העתיק במהלך מסעו של סולימןסולימאן לרודוס. לידתו נחגגה במחנה עם קורבנות וחלוקת נדבות.
 
מחמד נימול יחד עם אחיו שהזאדה מוסטפא ושהזאדה סילים (העתיד להיות סולטאן סלים השני) ב-27 ביוני 1530. בחודש פברואר 1534, מוסטפא התמנה למושל מניסה. מחמד לעומת זאת נשאר בבירה, ובשנת 1537 הצטרף לאביו במסעו לקורפו. בשנת 1541, הוא ואחיו הצעירים, שהזאדה סלים ושהזאדה בייזיד, ליוו את אביהם למסעו לבודה.
 
סולימןסולימאן העדיף את בנו של הורם, ומינה את מחמד, בנו השני והאהוב בעיקר, כיורשו בניגוד למסורת. זמן קצר לאחר שובם מקורפו באוקטובר 1542, מינה אותו סולימןסולימאן בהשפעת הורם למושל מניסה. הוא גם מינה את סלים למושל קרמאן. לפני המינוי נשלח שהזאדה מוסטפא לאמאסיה ב- 16 ביוני 1541. מחמד החל את תפקידו רשמית כמושל זמן קצר לאחר הגענו למניסה ב- 12 בנומבר 1542.
 
אמו, לעומת זאת, לא ליוותה אותו לתפקיד המחוזי שלו. מרשם מאניסה עולה כי היא אכן נסעה למחמד בשנת 1543. באותה שנה ביקרה גם את בנה הצעיר שהזאדה סלים, שמונה למושל קראמן. ילדתו היחידה של שהזאדה מחמד, הומשאה סולטאן, נולדה במניסה.
 
אביליה צ'אליבי מתאר את מחמד כ'''''"נסיך בעל תכונות מעודנות יותר אפילו ממוסטפא. היה לו אינטלקט נוקב ושיקול דעת עדין. סולימןסולימאן התכוון שהוא יהיה יורשו, אך האדם מציע ואלוהים מחליט."'''''
 
היסטוריונים אומרים כי שהזאדה מהמט היה דומה מאוד לאחיו למחצה הגדול, [[שהזאדה מוסטפא]]. הוא החשיב אותו למודל לחיקוי, הייתה לו מערכת יחסים טובה איתו מאז ילדותם. ישנן דעות שונות על מותו של מהמט. לדברי מספר היסטוריונים, הוא מת מ[[אבעבועות שחורות]]. על פי דעה אחרת, הוא מת מוות טבעי. יש האומרים כי הוא נרצח תחת פיקודה של [[מאהידווראן סולטאן]], שראתה בו איום עצום שיהפוך לסולטאן אחרי אביו ולא בנה מוסטפא. לאחר מות בנו, ציווה [[סולימאן המפואר]] לאדריכל הקיסרי [[סינאן|מימר סינאן]] לבנות את מסגד שהזאדה באיסטנבול כדי להנציח את זכרו של מהמט. למהמט הייתה בת אחת בשם [[הומשאה סולטאן]], שנולדה לאשתו, [[אסמהאן באהרנז סולטאן]].
שהזאדה מחמד חלה במניסה ביום רביעי, 31 באוקטובר 1543. הוא נפטר זמן קצר לאחר מכן ביום רביעי בלילה, 7 בנובמבר, כנראה מאבעבועות רוח. למחרת לקחו לאלה פאשה ודפטרדר איברהים צ'לבי את גופתו לאיסטנבול. לאחר מותו אחיו הצעיר סלים החליף אותו כמושל מניסה.
 
אחרי מותו של מחמד, סולימןסולימאן היה האדריכל הקיסרי של בניית המסגד באיסטנבול להנצחת מחמד. כמו כן, סולימןסולימאן הלחין אלגיה עבור מחמד וסיים אתהשיר בשורה '''''"הנכבדים מבין הנסיכים, הסולטאן מחמד שלי."'''''
 
== בתרבות הפופולרית ==