לדלג לתוכן

מייקל אפטד – הבדלי גרסאות

נוספו 135 בתים ,  לפני שנה
בקרת זהויות, קו מפריד בטווח מספרים, ויקישיתוף בשורה, ויקינתונים, הוספת קישורי קולנוע, נקודה בסוף משפט, החלפה (אף על פי ש), נקודה בסוף משפט
מאין תקציר עריכה
(בקרת זהויות, קו מפריד בטווח מספרים, ויקישיתוף בשורה, ויקינתונים, הוספת קישורי קולנוע, נקודה בסוף משפט, החלפה (אף על פי ש), נקודה בסוף משפט)
== קריירה ==
=== טלוויזיה ===
הוא החל את דרכו בטלוויזיה כחניך של חצי שנה בטלוויזיה גרנאדה במנצ'סטר, שם עבד כחוקר. אחד הפרויקטים הראשונים שלו בגרנדה היה למפורסם ביותר שלו: סדרת Up שהחלה בשנת 1964 כפרופיל של 14 ילדים בני שבע לסדרת האקטואליה World in Action. כחוקר ועוזר לבמאי הקנדי פול אלמונד, אפטד היה מעורב בבחירת הילדים שהגיעו ממגוון רקעים ושיעורים, למרותאף על פי שהמקור הוגש כסרט תיעודי חד פעמי, הסדרה הפכה למוסד. כאשר הוצע להם לבקר מחדש בנושאים בגילאי ארבע עשרה ועשרים ואחת, אפטד קיבל את ההצעה לביים וביים כל פרק שלאחר מכן בסדרה.
 
במהלך שבע שנות עבודתו בגרנדה ביים אפטד גם מספר פרקים ברחוב הכתרה, שכתב אז בין השאר ג'ק רוזנטל. אפטד ורוזנטל שיתפו פעולה מאוחר יותר במספר פרויקטים פופולריים בטלוויזיה ובסרטים, כולל פרקי הפיילוט של הדסטבינים ו-The Lover הם עבדו שוב יחד בשנת 1982 לסרט הטלוויזיה P'tang, Yang, Kipperbang, הסרט הראשון שהזמין ערוץ בריטניה .
 
בשנת 1976 ביים Apted מחזה בסדרת הטלוויזיה בגרנדה לורנס אוליבייה מציג. הפרק היה האוסף מאת הרולד פינטר. בהצגה כיכבו לורנס אוליבייה, מלקולם מקדואל, אלן בייטס והלן מירן. אפטד השתמש ברעיון שלו מסדרת Up בפעם השנייה בנישואים באמריקה ונשוי באמריקה, הרעיון היה לראיין תשעה זוגות נשואים כל שנתיים במשך עשר שנים כדי לספר סיפור שלם יותר על נישואיהם. בשנת 2005 ביים את שלושת הפרקים הראשונים בסדרת הטלוויזיה רומא.
 
על עבודתו בטלוויזיה זכה אפטד בכמה פרסי אוסקר בריטי, כולל שני פרסי תיעוד של פלהרטי על עבודתו ב־28 Up ו- 35 Up ו- BAFTA לבמאי הדרמטי הטוב ביותר עבור המחזה היחיד Kisses at Fifty בשנת 1974.
בשנת 1997 הוא בחן את תהליך היצירה ב- Inspirations באמצעות דיון גלוי עם שבעה אמנים מתקשורת מגוונת, ביניהם דייוויד בואי, לואיז לקוואליר ורועי ליכטנשטיין בין היתר.
 
בסטייה מעבודתו הקודמת, בין השנים 1992-19941992–1994, אפטד העז לתרבות הפופולרית המשתנה במהירות של סין. בפרויקט בתמיכתו של טרודי סטילר, ביים אפטד את Moving the Mountain, סרט תיעודי עלילתי שבדק את מקורות ההפגנות ב 1989 בכיכר טיאנאנמן ואת השלכות התנועה בחייהם של כמה ממנהיגי הסטודנטים של התנועה.
 
בשנת 2006 ביים אפטד במשותף את הסרט הרשמי של גביע העולם בפיפ"א 2006, על פי פירס ברוסנן. אפטד היה משתף הפעולה ונושא הסרט התיעודי: Michael Apted - Visions on Film, מאת האמנית והקולנוענית מלינדה קמבר פורטר.
 
=== תיאטרון ===
בשנת 1977 ביים אפטד את הבכורה של שדות תות בתיאטרון הלאומי בלונדון.
 
== חיים אישיים ==
אפטד נפטר בביתו בלוס אנג'לס ב־7 בינואר 2021, בגיל 79.
 
==קישורים חיצוניים==
 
{{קישורי קולנוע)}
 
{{ויקישיתוף בשורה}}{{בקרת זהויות}}
{{מיון רגיל:אפטד, מייקל}}
[[קטגוריה:במאי טלוויזיה בריטים]]